Pardubice začínají počítat škody na majetku, váží si nabídek dobrovolníků na pomoc s úklidem

Pardubice – Celé Pardubice si s příchodem sluníčka po čtyřech deštivých dnech oddechly. V noci kulminovalo i Labe a průtoky obou řek kontinuálně klesají. Hasiči přes den pomáhali odčerpat vodu z posledních zatopených domů a město začalo sčítat škody.

"V souvislosti se současnými povodňovými událostmi v Pardubicích, které se týkají zejména území čtvrtého městského obvodu zejména Drozdic a Nemošic, předkládáme zítra do rady města opatření na zajištění financí v rozpočtu města určené na řešení povodňové krize ve výši dvou milionů korun. Jedná se o peníze na pokrytí aktuálních potřeb, jež ve spolupráci s městským obvodem mapujeme a které přímo souvisí s následky a řešením živelné pohromy," vysvětlil náměstek primátora pro rozpočet Jakub Rychtecký s tím, že se zítra radní budou zabývat i pomocí jiným zasaženým městům nebo obcím.

„Po opadu vody se teprve ukazují místa, která budou potřebovat opravit. Už ale víme, že krizové situace probouzejí to lepší v nás – a to se potvrdilo i tentokrát. Občané Pardubic volají a píší, že se chtějí aktivně zapojit do odklízení škod, rádi by pomohli s úklidem zabahněných domů anebo pomohli finančně. Nesmírně si toho vážíme, ale Pardubice měly obrovské štěstí v porovnání s jinými částmi republiky a úklid zvládneme díky koordinované pomoci " uvedla Jiřina Klčová, náměstkyně primátora a místopředsedkyně povodňové komise. Na úklidu se podílí město ve spolupráci s městskými obvody, Službami města Pardubic a dále sociální služby města společně s oblastní charitou, kteří mohou i koordinovat dobrovolníky.

„Co se týká ostatních postižených oblastí našeho kraje, sousedních obcí a měst, budeme společně s Pardubickým krajem situaci sledovat. Co lidé skutečně potřebují a v jakém místě je pomoc potřebná nejvíce, bychom mohli vědět pravděpodobně v pátek, kdy je svoláno mimořádné jednání krajské rady, která by se měla komplexně zabývat řešením následků víkendových povodní, včetně našeho případného zapojení do pomoci," uvedl pardubický primátor Jan Nadrchal.

Město Pardubice se dnes na základě osobní prosby primátora Tomáše Navrátila dohodlo s povodněmi poničeným městem Opava na rychlé materiální pomoci. „Po tornádu na Moravě v roce 2021 se nám velmi osvědčila přímá cílená pomoc konkrétnímu postiženému místu. Zítra tedy projednáme v Radě města zprávu o poskytnutí Věcného daru městu Opava a věříme, že tam co nejdříve doručíme vysoušeče, elektrocentrály a další technické vybavení," shodl se primátor Pardubic jednotně se svými náměstky.

Město bude monitorovat situaci ohledně možné pomoci samozřejmě i nadále a v případě potřeby ihned informovat spoluobčany o možném zapojení – finančním, nebo materiálním.

Informace pro občany města postižené povodněmi

V souvislosti s povodněmi, které postihly většinu území ČR je Úřad práce ČR připraven pomoci občanům zasaženým povodněmi, kteří mohou ve složité situaci čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci – základní podmínky jsou zveřejněny na www.uradprace.cz/web/cz/mimoradna-okamzita-pomoc-povodne.

Do terénu v nejvíce postižených regionech jsou připraveny vyjíždět mobilní týmy Úřadu práce ČR – dle aktuální situace v našem regionu nepředpokládáme, že by v obcích ve správním obvodu ORP Pardubice bylo potřeba mobilního týmu využít. Ve věci podrobnějších informací o možnostech čerpání dávky MOP se mohou starostové obcí obracet přímo na ředitelku Odboru nepojistných sociálních dávek Kontaktního pracoviště Pardubice Oldřišku Černou:  tel: 950 144 575, e-mail: oldriska.cerna@uradprace.cz.

„Na odboru sociálních věcí jsme i my zřídili kontaktní místo, kde naše kolegyně pomohou s vyplňováním žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc," řekl náměstek primátora pro sociální politiku Jakub Rychtecký. Kontaktní místo magistrátu je na oddělení sociálních služeb a prevence, budova U Divadla 828, 2.patro (Kristýna Pleskotová, tel.: 466 859 608. Marta Kraftová, tel.: 466 859 612 a Ivana Řezníčková, tel.:466 859 113).

Jak můžete pomoci lidem zasaženým povodněmi?

Pokud se chcete ihned zapojit do pomoci, na internetu je seznam možností, jak pomoci finančně, materiálně nebo jako dobrovolník. Pokud se chcete stát dobrovolníkem, podrobné informace najdete na webu Národního dobrovolnického centra nebo na stránkách jednotlivých organizací zapojených do humanitární pomoci. Kromě toho výzvy k pomoci často zveřejňují také obce a místní samosprávy na svých webových stránkách.

  • Dobrovolníky koordinuje například ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita ČR, Diakonie ČCE, ale také dobrovolnické centrum Univerzity Palackého pro pomoc na zasaženém Jesenicku a Šumpersku. Většina z nich poskytuje též psychosociální pomoc a krizovou intervenci.
  • Finanční sbírku vyhlásil Člověk v tísni: SOS Povodně, Donio: Povodně 2024, Výbor dobré vůle / Nadace Olgy Havlové: Sbírka na pomoc s odstraněním následků povodní aj.
  • Předpokládá se také, že řada poničených měst sama vyhlásí v nejbližších dnech vlastní sbírky – finanční i materiální.

Základní pokyny pro dobrovolníky:
* Nekontaktujte přímo starosty, ale vyhledejte oblastní koordinátory. Pokud bude potřeba, budou zřízena kontaktní místa a dobrovolnická centra, kde se můžete zaregistrovat.
* Parkujte mimo obec nebo zasaženou oblast, aby silnice zůstaly volné pro průjezd těžké techniky. Dbejte na bezpečnost – při práci a pohybu v terénu buďte opatrní a vyhýbejte se zbytečnému riziku.
* Používejte ochranné prostředky, abyste předešli úrazům nebo infekcím. Nejlepší je mít vlastní, protože na místě jich může být nedostatek.
* V prvních dnech po povodni jsou nejvíce potřební řemeslníci s vlastním nářadím. Ostatní dobrovolníci se většinou zapojují do úklidových prací.

Autor: Alexandra Tušlová
Foto: ilustrační Městská policie Pardubice
Zdroj: Magistrát města Pardubic