Pardubická charita roste, zajišťuje velkou část terénních služeb
Pardubice – O terénní sociální i zdravotní služby je velký zájem. Lidé, pokud nemusí, nechtějí odcházet ze svého domácího prostředí. Jedním z největších poskytovatelů těchto služeb na Pardubicku a Holicku je Oblastní charita Pardubice. O jejích zkušenostech a nových výzvách jednal s ředitelkou Marií Hubálkovou krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
„Máme štěstí na tým skutečně laskavých a empatických lidí," říká Marie Hubálková, která ve 14 střediscích zaměstnává 160 lidí na plný úvazek a 80 pracovníků na dohodu. Jsou mezi nimi lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, psychologové, osobní asistenti, ekonomové a mnozí další.
Pardubický kraj každoročně navyšuje hodiny přímé péče pro terénní služby v síti sociálních služeb. „Vycházíme z aktuálního zájmu, který zjišťujeme prostřednictvím poskytovatelů. Velmi si vážíme rodin, které jsou schopné s určitou pomocí o své blízké pečovat doma. Proto je naší prioritou postupně zvyšovat dostupnost těchto služeb," vysvětluje Pavel Šotola.
Odlehčovací služby V Ráji
Ve společenské místnosti sedí senioři za stolem a zájemci, tedy vlastně zájemkyně, se chystají péct bábovku, samozřejmě za pomoci pečovatelek a sociální pracovnice. Odlehčovací služby umožňují pečujícím osobám si oddechnout, odjet na dovolenou, vyřešit vlastní zdravotní stav nebo si zařídit potřebné záležitosti. Pobyt je možný od jednoho dne do tří měsíců. Zájem je velký, část musí charita odmítat. V budově v ulici V Ráji je i jedna rarita – lůžko okamžitého přijetí pro klienty, jejichž blízké postihly nenadálé zdravotní komplikace. Jen v loňském roce ho využilo 13 osob. „Máme ho pro náhlé případy, které je potřeba řešit do 24 hodin. Stalo se například, že pečující syn dostal mrtvici a staral se doma o ležící matku. Nebo náhle zemřela matka postižené dospělé dcery a bylo potřeba dívku někam umístit. To potom vyřizují naši pracovníci, aby pro tyto lidi někde zajistili místo. Někdy to není jednoduché," konstatuje paní ředitelka.
Charita zajíždí s pečovatelskou službou do zhruba 90 obcí. Většina z nich se podílí na části úhrad této péče.
Za loňský rok doprovodil domácí hospic 300 lidí a jejich blízké
Zatím má Domácí hospic Andělů strážných svou základnu také v Ráji, ale v červnu by se měl stěhovat do Dražkovic, stejně jako zázemí pečovatelské služby a osobní asistence. Oblastní charita tam totiž dokončuje rekonstrukci části budovy bývalého JZD. „V jedné polovině objektu je Potravinová banka a my jsme koupili na úvěr tu druhou. Jedna Tříkrálová sbírka nám pomohla zaplatit projekt. Na sociální služby jsme získali z evropských fondů dotaci 10 milionů korun, na hospic 3,2 miliony a po tři roky jsme pořádali sbírky a benefiční akce, které nám v souhrnu daly asi 5 milionů korun, podstatnou část tvoří dary z Tříkrálové sbírky. Díky tomu můžeme v poměrně krátkém termínu od loňského září do konce letošního května dům kompletně zrekonstruovat a vybavit," popisuje Marie Hubálková historii nového projektu.
Nepříjemné překvapení ale stavbařům připravilo odkrytí podlah v prvním patře. Ukázalo se, že je potřeba je celé sanovat, s čímž nikdo nepočítal. „Naštěstí jsme mohli Oblastní charitě s tímto krizovým stavem loni před Vánocemi pomoct mimořádnou dotací půl milionu korun. Zpoždění stavby už díky tomu dohnali a termín dokončení by už nemělo nic ovlivnit," sdělil Pavel Šotola.
Domácí hospic provozuje Oblastní charita už více než 25 let. Jen v loňském roce pomohl s pokojným odchodem třem stovkám lidí. „Od pozůstalých mi chodí samé krásné ohlasy a díky. Lidé si uvědomují, že udělali spolu s námi pro své nejbližší všechno, co bylo možné. A tento pocit také jim usnadní rozloučení. Poskytujeme jak základní paliativní péči (vloni 130 lidí), tak i tu specializovanou na úrovni JIP (vloni 170 lidí). Pro specializovanou paliativní péči pracuje celý multidisciplinární tým, ve kterém je k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu lékař, paliativní sestra, sociální pracovnice, psycholog a případně duchovní. Jsem ráda, že pro ně budeme mít nové zázemí v Dražkovicích, kde bude i paliativní ambulance," dodává Marie Hubálková.
Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj