Pardubická nemocnice má dvě nová pracoviště…
Pardubice – Pacientům Pardubické nemocnice již slouží dvě nová pracoviště – magnetická rezonance 3T a ergodiagnostické centrum ve zmodernizované budově č. 10.
Špičkové technologie umožňující posun v poskytované zdravotní péči. Moderní prostředí skýtající kvalitnější komfort pro pacienty i personál. Pardubická nemocnice má dvě nová pracoviště, která již začala sloužit potřebám nemocných – magnetickou rezonanci a ergodiagnostické centrum.
Špičkový přístroj Vantage Galan se silou magnetického pole 3 Tesla za přibližně 48 milionů korun pořídila nemocnice v rámci projektu modernizace centra vysoce specializované péče v oblasti onkogynekologie. Primárně je určen pro pacientky onkogynekologického centra, volná kapacita však bude využívána i pro potřeby dalších oddělení. „Nemocnice Pardubického kraje v současnosti disponuje třemi magnetickými rezonancemi. Jedna je v Ústí nad Orlicí, dvě v Pardubicích. Díky tomu se zkrátí čekací doba na vyšetření, což je dobrá zpráva pro pacienty,"řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
Magnetická rezonance 3T není jedinou technologickou novinkou onkogynekologického centra. Další moderní diagnostické a operační přístroje a vybavení za bezmála 20 milionů korun byly pořízeny přímo na porodnicko-gynekologickou kliniku. „Naše onkogynekologické centrum je nyní vybaveno na špičkové úrovni," řekl generální ředitel Gottvald.
Pro novou magnetickou rezonanci vznikla přístavba pavilonu radiodiagnostického oddělení. Stavební náklady ve výši necelých 30 milionů korun hradil Pardubický kraj. Ten byl rovněž investorem rekonstrukce budovy číslo 10, která byla zmodernizována za téměř 50 milionů korun. V pavilonu dříve sídlilo infekční oddělení, nyní již slouží potřebám klientů ergodiagnostického centra a administrativě nemocnice.
„Posun pro klienty je patrný na první pohled. Ještě donedávna bylo toto pracoviště umístěno ve stavebních buňkách pod Vodojemem. Ty jsou nyní zbourány kvůli výstavbě nového psychiatrického pavilonu. Dnes je ergodiagnostické centrum ve zrekonstruované budově a má k dispozici výrazně komfortnější prostředí," řekl při prohlídce prostor krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.
Ergodiagnostické centrum je součástí centra rehabilitace. Vzniklo v 90. letech minulého století a bylo vůbec prvním pracovištěm svého druhu v Česku. Poskytuje ergoterapeutickou péči dospělým pacientům Pardubické nemocnice po úrazech a závažných onemocněních, zejména neurologického charakteru, které měly vliv na pohyblivost jejich končetin. Ergoterapeuti pomáhají s návratem do běžného života a se soběstačností. V centru tak je k dispozici například plně vybavená kuchyň s linkou a nádobím, nácviková koupelna s toaletou nebo dílna.
Vedle ergoterapie je náplní činnosti centra ještě ergodiagnostika. V úzké spolupráci s Úřadem práce Pardubického kraje zajišťuje odborné lékařské vyšetření, jehož cílem je zjistit aktuální pracovní potenciál klienta z hlediska jeho zdravotního stavu. Výsledkem tak není stanovisko, co klient všechno nesmí, ale naopak, co všechno a do jaké míry je schopen zvládnout. „Díky modernímu vybavení tak může růst nejen kvalita zdravotní péče a tím i užitek pro pacienty, ale je to rovněž příležitost k odbornému růstu personálu," dodal na závěr krajský radní Valtr.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.