Pardubická pohotovost pro dospělé funguje v nové ambulanci v areálu nemocnice…
Pardubice – Lékařská pohotovost pro dospělé v okrese Pardubice je pacientům od 1. července k dispozici v areálu Pardubické nemocnice, v budově číslo 8. Pacienti nebudou muset vyhledávat příjmová pracoviště jednotlivých oddělení podle typu obtíží, ale zamíří už jen na jedno místo.
Samostatná ambulance vznikla v nově zrekonstruovaných prostorách méně využívané budovy bývalého plicního oddělení. Plně vybavená ordinace bude sloužit smluvním praktickým lékařům, kteří budou přijímat akutní pacienty ve všední dny od 17.00 do 22.00 hodin a od 10.00 do 22.00 hodin o víkendech a ve svátky. „Od dubna probíhala na půdě Pardubického kraje intenzivní jednání s praktickými lékaři z Pardubicka o novém systému zabezpečení služeb. Chtěli jsme, aby pohotovost v Pardubicích fungovala v zájmu pacientů bez přerušení, v dosahu nemocnice a v dlouhodobě dostatečném personálním zabezpečení, tedy se vzájemnou zastupitelností zdravotníků. To se nakonec se zástupci praktických lékařů podařilo promptně vyřešit ve spolupráci s Pardubickou nemocnicí. Jsem velmi rád, že nová pohotovost dneškem už naplno slouží, a to se všemi výhodami umístění přímo v areálu Pardubické nemocnice," říká Ladislav Valtr, radní pro zdravotnictví Pardubického kraje.
Od uzavření pohotovosti na Dubině poskytovaly pacientům akutní ošetření příjmové ambulance Pardubické nemocnice, pacienti tak mířili s konkrétními problémy na konkrétní pracoviště. „Spuštění provozu ambulance pohotovosti pro dospělé sice předcházely složité přípravy, ale na pacienty dnes čeká zrekonstruované zázemí, které jsme vybavili novým zařízením a zdravotnickou technikou. Zároveň jsme dokončili jednání se zdravotními pojišťovnami a uzavřeli dohody s lékaři i zdravotními sestrami," upřesnil Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje.
Kdy využít lékařskou pohotovostní službu?
Pokud dojde k náhlé změně zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění mimo ordinační dobu registrujícího praktického lékaře či ambulantního specialisty, je vhodné vyhledat lékařskou pohotovostní službu. Ta však není určena pro běžné vyšetřovací a léčebné výkony, které lze vyžádat v době běžného denního provozu zdravotnického zařízení. Ve stavech, kdy je bezprostředně ohrožen život nebo mohou obtíže způsobit trvalé chorobné změny, je nutné přivolat Zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo 112.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje