Pardubické hudební mlýny rozjela Mňága a Žďorp, která rouškové období snášela až překvapivě dobře…

Pardubice – Pardubické hudební mlýny melou! Unikátní prázdninový projekt koncertů pod širým nebem v prostorách Automatických mlýnů odstartoval v pátek večer koncertem populární hudební skupiny Mňága a Žďorp.

Hrají i na nových místech

„Jsme rádi, že zase můžeme naplno hrát. A dost často i na nových místech, které jsme objevili nebo nám je někdo doporučil," nechal se slyšet frontman skupiny Mňága a Žďorp Petr Fiala.

Ten se svou kapelou překvapil posluchače poměrně netradičním výběrem skladeb. Hlavně první část programu totiž byla sestavena z písní, které v repertoáru kapely nepatří mezi největší vypalovačky. Publikum proto bylo možná lehce zaskočeno, ale když začaly znít osvědčené hity, bylo jasné, že i po skončení nucené karantény se lidé umí na koncertech dobře bavit a vytvořit skvělou atmosféru.

Rouškové období snášeli dobře

„My jsme rouškové období snášeli dobře. Ano, přiznávám, že na začátku jsme se také pokakali, protože jsme nevěděli, co se děje. Přišlo nám to jako na začátku naší kariéry v 90. letech, ale myslím, že v tomto případě jsme se zorganizovali hodně rychle. Začali jsme s pravidelnými streamy ze zkušebny. Jak jsme chodili do práce, byli spolu a ještě i vydělávali peníze, tak jsme měli hned větší sebevědomí," přiznal Petr Fiala.

„Snažili jsme se každý stream udělat nějak jinak. Nakonec jsme přehráli 123 písniček. Bylo to docela hodně práce, ale fakt jsme si to užili. Pro nás to byl přínos také v tom, že jsme se rozhodli, že v této době na sobě budeme i pracovat. Takže jsme začali dost cvičit. Byl na to čas, což normálně moc není," prohlásil zpěvák skupiny Mňága a Žďorp, která na sebe upozornila i koncerty na střechách budov. „Chtěli jsme, aby streamy nebyly stejné a aby to nás i lidi bavilo," dodal Petr Fiala.

Nestěžovali si. Snažili se hledat cesty

„Nejsem z těch, kteří by seděli někde v koutě a brečeli, že něco nejde nebo si stěžovali, že je to na nic. Vždycky se snažím hledat cesty. A to se teď vyplatilo," pokračoval frontman Mňágy. „V době, kdy jde všechno jako po másle, dokáže být králem a hrdinou každý," řekl Petr Fiala, podle něhož doba roušková vypověděla hodně také o českém národu.

Když se stádovitost stane výhodou

„Ukázalo se, že ta naše stádovitost, na níž normálně nejsme pyšní, byla v této době výhodou. Že lidé opravdu v drtivé většině respektovali a dodržovali nařízení, s nimiž vláda přišla. Má to však v sobě velké nebezpečí, že se pak dá s davem lehce manipulovat," podotkl lídr Mňágy, podle něhož se znovu ukázalo, že Češi jsou skutečnými mistry improvizace. „Kdyby lidé u nás sami nezačali šít roušky, tak je celá vláda v háji," dodal Petr Fiala. Jestli byla všechna nařízení související s pandemií koronaviru potřebná a dávala smysl, nechce soudit. „Když ta situace nastala, nikdo nevěděl, která bije a co všechno se může stát. A některé státy, jako třeba Švédsko a Velká Británie, tomu chtěly dát volný průběh a pak musely šlapat na brzdu," uzavřel.  

Foto: Pardubické hudební mlýny