Pardubickem po stopách koní…
Pardubicko – O tom, že jsou koně klenotem Pardubicka, jistě není pochyb. Objevte krásu starokladrubských běloušů, zažijte atmosféru světoznámých koňských dostihů a vychutnejte si výlet po Pardubicku z koňského sedla.
Pardubice proslavila po celém světe Velká pardubická. Legendární, nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se poprvé na pardubickém závodišti běžel v roce 1874. Pardubice znal od počátku celý dostihový svět, protože ve střední Evropě působila řada trenérů a žokejů z kolébky turfu, z Anglie.
Od roku 1874 bylo doposud odběhnuto 127 ročníků Velké pardubické, letos se tedy 14. října dočkáme 128. ročníku. Velká pardubická se nekonala pouze v průběhu obou světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí a nekonala se také v roce 1968 v důsledku známých politických událostí, jejichž 50. výročí si právě letos připomínáme.
Nejúspěšnějším koněm historie závodu je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát, a to v letech 1987-1989 a 1991. Z jezdců dokázal Josef Váňa zvítězit osmkrát, čtyřikrát se Železníkem, v roce 1997 s hnědákem Vronskym a v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem. V průběhu historie se také dostihu zúčastnilo několik žen. Jako první Lata Brandisová, která v posledním předválečném ročníku v roce 1937 s klisnou Norma také zvítězila.
Vedle hlavního závodu nebudou na programu 14. října 2018 chybět ani další prestižní dostihy, jako je například Poplerův memoriál, Cena Vltavy nebo Cena Labe. Takže máte-li volno v diáři, nechte se pohltit dostihovou atmosférou a užijte si naživo 128. ročník Velké pardubické s Českou spořitelnou.
Pardubicko se pyšní také jedinečným Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem, který je domovem slavného starokladrubského plemene běloušů již od 16. století. Jak pardubické dostihové závodiště, tak hřebčín v Kladrubech nabízí tradiční prohlídky a projížďky kočárem taženým koňmi.
Při návštěvě hřebčína nejprve zavítejte na pokladnu, kde se dozvíte vše potřebné, od popisu prohlídkových okruhů až po historii hřebčína i aktuální informace k zápisu hřebčína na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pak zde můžete zde navštívit stáje starokladrubských koní, a to jak běloušů, tak vraníků a tyto majestátní koně si zblízka prohlédnout a případně i pohladit.
Na návštěvu vás také pozve Zámek v Kladrubech nad Labem, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sisi. Budete kráčet v jejich stopách dvanácti stylově zařízenými sály a budete moci nahlédnout i do kostela, který zde nechali postavit.
Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout ani kočárovna a postrojovna, kde můžete zblízka prozkoumat soukromý kočár císaře Ferdinanda V., státní kočár T. G. Masaryka a další cenné povozy a saně.
Máte pocit, že více toho v Kladrubech už navštívit snad ani nejde? Ještě vydržte a nezapomeňte se stavit ještě v lesovně, jedné z nejstarších barokních roubenek v kraji s úřadovnou c. a k. lesního správce. Za lesovnou najdete unikátní simulátor jízdy v kočáře – stačí nastoupit, nasadit si brýle pro virtuální realitu a vydat se na projížďku krajinou Kladrubského Polabí.
A pokud byste se chtěli po virtuální projížďce trochu fyzicky protáhnout, máte možnost vystoupat po 87 schodech do výšky 17 metrů a užít si výhled z bývalé vodárenské věže, která slouží jako rozhledna; najdete ji přímo u zastávky autobusu v areálu hřebčína.
Atmosféru Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete zažít na vlastní kůži také při některé z tradičních akcí s koňskou tematikou. 15. září si nenechte ujít zábavné odpoledne pro celou rodinu Kladruby nadruby.
Pardubicko můžete poznávat i z koňského sedla. Celá oblast vyniká hustou sítí hipostezek a kvalitní nabídkou služeb koňských rančů. Samozřejmostí jsou lekce jízdy na koni pro začátečníky i pokročilé, pestrá nabídka vyjížděk i možnost ustájení vlastních koní.
Z rančů, které poskytují jak lekce jízdy, tak například možnost projížděk, jmenujme například farmu Apolenka nedaleko Pardubic v obci Spojil. Apolenka nabízí environmentální programy pro děti předškolního a školního věku. Zdejší jezdecká škola pořádá kurzy pro začátečníky i pokročilé, jednotlivce i skupiny. Ve volně přístupném areálu farmy se mohou návštěvníci setkat se spoustou zvířat. Součástí jsou i dvě dětská hřiště, stezka pro bosé nohy, jedlá zahrada a další zajímavosti pro malé i velké. Zakoupit si zde můžete také výrobky z kravského a kozího mléka.
Dalším skvělým místem pro výlet s dětmi je Ranč Bělečko na Holicku. Prohlédnete si tady krávy, kozy, nebo i lamy, ale můžete také ochutnat výrobky ekologického zemědělství nebo se třeba projet na koni. Možností, jak naložit s volným časem, je opravdu spousta.
A kdybyste chtěli cestování v sedle spojit třeba s výletem na hrad Kunětická hora, doporučujeme navštívit Ranč pod Kunětickou horou. Kromě klasické výuky jízdy na koni nabízí ranč vyjížďky do okolí včetně romantických projížděk. Ranč je zároveň minizoo, takže zde narazíte i na různá další zvířata jako kozy, ovce, čínské prase, ale i na ta méně obvyklá, jako jsou jelen, muflon, skotský náhorní skot, pštros aj.
Pro další tipy na výlety a přehled akcí s koňskou tematikou navštivte www.TOPardubicko.cz a nebo facebook Turistické oblasti Pardubicko @TOPardubicko.