Pardubický kraj má zájem využít / koupit část mlýnů pro galerii…
Pardubice – O možnosti využít hlavní budovu Winternitzových mlýnů v Pardubicích pro expozice Východočeské galerie v Pardubicích jednali dnes vrcholní představitelé Pardubického kraje s majitelem této národní kulturní památky architektem Lukášem Smetanou. Završili tak sérii předběžných rozhovorů a dohodli se, že tento záměr konkrétně rozpracují.
„Pro Pardubický kraj je strategické mít budovu pro Východočeskou galerii ve svém vlastnictví, aby nebyla ohrožena budoucnost této instituce a jejích sbírek ani v budoucnu," řekl hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Proto bychom chtěli od majitele odkoupit hlavní historickou budovu a za pomocí evropských fondů ji upravit pro galerijní účely. O podmínkách zatím jednáme, závěrečné slovo pak bude mít Zastupitelstvo Pardubického kraje. Mlýny jsou brownfieldem uprostřed města a zvlášť, když je to národní kulturní památka, není to dobrou vizitkou. Prostory jsou ideální například pro moderní umění."
Východočeská galerie nyní sídlí v hospodářském traktu na Zámku Pardubice a pro výstavy má k dispozici i Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí. „Už po vzniku kraje po roce 2000 tu byla myšlenka postavit pro galerii novou moderní budovu, a to na místě dnešní reálky. Z toho nakonec sešlo a nyní se před námi otevřela nová možnost v areálu mlýnů, která je podlé mého názoru mnohem zajímavější," konstatoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek zodpovědný za kulturu a majetek, který v posledních měsících tato jednání vedl.
Vymístění krajské galerie z prostor zámeckého areálu navrhlo nezávisle na areálu v automatických mlýnech trio významných českých architektů, Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka. Ty přizval Roman Línek k odbornému posouzení budoucího využití Zámku Pardubice. „Navrhují nové využití dnešních prostor Východočeské galerie na zámku – jednak pro chybějící návštěvnické centrum, a dále pro expozice Východočeského muzea. Díky tomu budeme moci uvolnit některé sály v hlavní historické budově, která by měla více plnit úlohu zámecké expozice a také sloužit společenskému využití," vysvětlil Línek.
„Jako rodina jsme dospěli k tomu, že spolupráce s krajem je pro objekt mlýna to nejlepší," řekl majitel areálu architekt Lukáš Smetana, který objekty koupil s cílem je zachránit. „Jednáme o budově u řeky, která má několik pater a z hlediska funkce i z hlediska stavební konstrukce je dobré ji využít k jednomu společnému účelu. Galerie se jeví jako ideální. Zpočátku jsem měl představu spíše dlouhodobého pronájmu, ale pokud se dohodneme na prodeji tohoto domu, chtěl bych si ponechat nějakou možnost ochranné ruky, aby celý projekt dobře dopadl," prohlásil Smetana, který zůstane vlastníkem sila i všech dalších budov.
Projekt nijak neohrozí záměr výstavby polytechnických dílen města Pardubice pro základní školy v areálu mlýnů.
Pokud se vše podaří dotáhnout do konce, mohl by Pardubický kraj přispět k důstojnému oživení památky navržené slavným rodákem z našeho kraje, architektem Josefem Gočárem, a zanechat dalším generacím mimořádnou stavbu v dobré kondici a s turisticky přitažlivým využitím.
Zdroj a foto: Pardubický kraj