Pardubický kraj oslaví Den architektury o prvním říjnovém víkendu…

Pardubice – Festival Den architektury nabízí od 1. do 7. října bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí v osmi desítkách měst po celé republice i na Slovensku. Zve na výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to s odborným výkladem. Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov.

V Pardubicích se festival na město zaměří hrou a dětskou perspektivou, V Litomyšli se program bude soustředit na veřejné prostory, a na prázdné domy ve Vysokém Mýtě. Žamberským tématem pak bude rušná komunikace a její historie. Program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Pardubice pozvou děti, rodiče, prarodiče i nerodiče na městskou hru po dětských hřištích, hravě i kriticky, architektonicky a objevitelsky. Polistopadová Litomyšl proslula nejen svojí otevřeností vůči současné architektuře a důrazem na péči o památky, ale i systematickou kultivací a tvorbou veřejných ploch, které minulá doba zanechala v bídném stavu. Právě tímto tématem, které doprovází úvahy o míře, četnosti a oprávněnosti zásahů do zažitého obrazu míst, se tu bude festival festivalový program zabývat. Ve Vysokém Mýtě půjde o objevování prázdných domů s extra bonusem, který připomene 150. výročí narození architekta Jana Kotěry. A konečně procházka po kdysi velmi rušné žamberské ulici na téma není komunikace jako komunikace bude s lehkou nostalgií nad starými fotografiemi vyprávět zajímavé příběhy obyvatel a obchodníků.

„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně," vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let.

Paralelně se Dnem architektury probíhá letos po desáté i jeho sesterský festival Film a architektura. Program je k dispozici na www.filmarchitektura.cz 

Spolek Kruh, zakladatel festivalu Den architektury, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.

Seznam všech potvrzených míst konání festivalu Den architektury

Banská Bystrica, Bardějov, Bedřichov, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumovsko, Břeclav, Černošice, České Budějovice, Červený Kostelec, Česká Kamenice, Český Krumlov, Dobříš, Frýdlant, Fryštát, Helfštýn, Hodonín, Hradec Králové, Humpolec, Cheb, Jánské Lázně, Jaroměř, Jeseník, Jihlava, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Krásná pod Lysou horou, Krásné, Kremnica, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Liberec, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulčice, Mikulov na Moravě, Nitra, Nový dvůr, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Pavlov, Piešťany, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice, Prostějov, Ralsko, Ratboř, Řevnice, Sezimovo Ústí, Šumperk, Turnov, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Valašské Meziříčí, Vimperk, Vizovice, Volyně, Vrchlabí, Vsetín, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Žatec, Žilina.

Zdroj a foto: SMART Communication s.r.o.