Pardubický kraj získá 140 milionů z Unie na Technické muzeum

Orlickoústecko – Z výběrového řízení Ministerstva kultury o poskytnutí podpory regionálních kulturních a kreativních center vyšel Pardubický kraj velmi úspěšně. Na vybudování Technického muzea ve Vysokém Mýtě získal dotaci více než 140 milionů korun. Druhým podpořeným projektem v kraji byla výstavba městské knihovny Skuteč, která získala 17 milionů korun.

„Na projektu Technického muzea pracujeme už několik let spolu s Regionálním muzeem ve Vysokém Mýtě," uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek a pokračoval: „Cestu k němu otevřelo plánované přemístění části školního provozu v areálu v ulici Kpt. Poplera. Původní Rolnická a lukařská, později zemědělská škola, už svému účelu neslouží, několik menších prostor zde nyní využívá jen VOŠ a SŠ stavební. Muzeum, které se věnuje především karosériím a také dalším technickým sbírkám, zde získá dostatek prostoru pro své rozměrné sbírkové předměty, a to jak pro jejich vystavování, tak i pro uskladnění."

Pardubický kraj rozdělil rekonstrukci na tři etapy, aby mohl začít co nejdříve. Přidělená dotace ale stavbu dozajista urychlí. „Celkové náklady jsou propočítány na 210 milionů korun, z toho první etapa na 33 milionů. Uvidíme, co s cenami udělají soutěže na veřejné zakázky.  Více než 140 milionů získáme z Evropské unie, což situaci velmi zjednoduší," řekl radní Ladislav Valtr, který má na starosti regionální rozvoj a evropské fondy.

„Nyní soutěžíme první část rekonstrukce, která se týká zadní budovy ve dvorním traktu. Po dokončení by se tam už mohly přesunout velké exponáty a ušetřili bychom za současné pronájmy  na různých místech ve městě a okolí. Druhá stavební etapa týkající se předních budov by mohla začít příští rok a hotovo bychom chtěli mít v roce 2025," sdělil k plánovanému harmonogramu náměstek Línek.

Technické muzeum získá v hlavní historické budově i ve vedlejší moderní přístavbě místo na prostorný návštěvnický okruh expozicí, přednáškový sál, sbírkové depozitáře, rezidenční ateliéry i klubovny pro kooperativní činnosti. V dalších budovách ve dvoře budou restaurátorské dílny a provozní zázemí. Zadní budova bude využívána jako depozitář velkých vozidel.

Celá stavba splňuje všechny atributy ochrany životního prostředí a úspory energií. „Bude se tu pracovat s dešťovou vodou, ploché střechy budou ozeleněny či osazeny fotovoltaickými články, v areálu se zvýší množství zeleně a adekvátním způsobem budeme jednotlivé budovy zateplovat. U historické budovy z roku 1903 to bude výměna oken a dveří a zateplení podkroví," konstatoval radní Valtr.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj