Pardubický Slavín již zahrnuje více než stovku osobností…
Odhalením informačním tabule na židovském hřbitově vyvrcholila v úterý 21. listopadu další etapa projektu Pardubický Slavín, který mapuje hroby významných osobností naší historie. V pořadí již pátá informační tabule věnovaná tomuto projektu informuje návštěvníky o jedenácti osobnostech, které jsou pohřbeny na pardubickém židovském hřbitově.
Nově jsou tak do projektu zařazeni např. bratři Egon a Karel Winternitzovy, kteří postavili v roce 1910 na břehu Chrudimky budovu Automatických mlýnů, Markus Oesterreicher se zasloužil o postavení židovské synagogy v místě dnešního Domu služeb a byl také prvním židovským občanem, který vlastnil dům ve vnitřním městě, do projektu Pardubický Slavín je nově zařazen také oblíbený pardubický lékař Viktor Vohryzek, iniciátor stavby krematoria dr. Lev Thein, propagátor esperanta dr. Stanislav Schulhof nebo první pardubický rabín Adolf Nähnadel. „Opomenut není ani Bernard Schütz, který v roce 1913 založil známou firmu na výrobu tradičního pardubického perníku a marcipánu Mellekta. Na jaře roku 1942 byl Schütz transportován do Terezína, kde byl pověřen zřízením a provozováním pekárny na výrobu chleba pro celé ghetto. Tu vedl až do 17. května 1945. Po návratu do Pardubic se roku 1945 se stal předsedou obnovené pardubické židovské náboženské obce," doplnil jednatel Klubu přátel Pardubicka Jan Řeháček.
V rámci projektu Pardubický Slavín jsou v těchto dnech instalovány se souhlasem majitelů hrobů na více než čtyři desítky hrobů na všech pardubických hřbitovech tabulky s QR kódy, které návštěvníky vybavené mobilními telefony s přístupem na internet přesměrují na webovou stránku v rámci projektu věnovanou dané osobnosti. „Destičky s kódem se tak objeví v těchto dnech např. na hrobě někdejšího starosty Polabin Jiřího Srbka, architekta Karla Řepy nebo na hrobce barona Artura Krause," upřesnil Řeháček.
V rámci projektu pak ještě v letošním roce vyjde publikace, která nabídne informace o více než stovce osobností, které jsou zařazeny do projektu Pardubický Slavín, připravuje se také aplikace pro „chytré" telefony, která by měla v budoucnu nabídnout několik tras věnovaných vybraným osobnostem Pardubického Slavína. „Uvítáme i další tipy z řad veřejnosti na hroby významných osobností na území Pardubic, které v projektu Pardubický Slavín chybí," dodal jednatel Klubu přátel Pardubicka závěrem.
Projekt Pardubický Slavín realizuje Klub přátel Pardubicka za finanční podpory Magistrátu města Pardubic. Více o projektu Pardubický Slavín naleznete na webu www.pardubickyslavin.cz
Zdroj a foto: Klub přátel Pardubicka