Patní hřeb lékaře Pardubické nemocnice pomáhá po celém světě…
Pardubice – Unikátní implantát používaný při léčbě zlomenin patní kosti, u jehož zrodu stál úrazový chirurg Pardubické nemocnice Martin Pompach, pomáhá pacientům po celé planetě.
Pomohl i v Kolumbii, Austrálii či Švýcarsku
Od roku 2011, kdy se uskutečnila první operace s využitím patního hřebu na světě v Pardubické nemocnici, pomohl tento unikát lidem nejen v České republice, Německu, Slovensku, Rakousku, Polsku či Švýcarsku, ale také třeba v Kolumbii, Austrálii a dalších zemích. „Dosud bylo provedeno kolem 4,5 tisíce operací tohoto druhu," uvedl Martin Pompach a dodal, že jen v Pardubické nemocnici šlo o 340 pacientů.
Dokáže eliminovat různé komplikace
Hřeb se zavádí do patní kosti pod úponem Achillovy šlachy a rozlomené fragmenty jsou fixovány přes hřeb pomocí šroubů. „Dokáže eliminovat komplikace, které mohou vzniknout při použití jiných technik. Má větší stabilitu než dlaha. Také zásah do organismu je menší. Rány jsou drobné, riziko vzniku infekce nižší. I rehabilitaci lze zahájit dříve než u jiných metod. Navíc se mohou operovat též starší pacienti, kuřáci nebo diabetici," vyjmenoval pardubický traumatolog hlavní výhody svého patentu. „Prestižní klinika v německém Duisburgu vypracovala studii, kde srovnávala metodu hřebování s dlahováním. Potěšilo nás, že výsledky vyšly příznivěji pro hřebování," sdělil lékař Pardubické nemocnice.
Výborné výsledky si vysloužily pozornost
Výborné léčebné výsledky si vysloužily také pozornost celé řady odborníků doma i v zahraničí. Martin Pompach je často zván na prestižní semináře, konference či kongresy. Do nejrůznějších zdravotnických zařízení, mimo Českou republiku nejčastěji do Německa, pak jezdí školit lékaře, případně se účastní přímo prvních operací v daném místě. „Samozřejmě člověku dělá radost, že je o tuto metodu zájem. Ale mnohem víc mě těší, že implantát skutečně pomáhá pacientům. Je fajn, když se povede operace, pacient chodí, rána se zahojí a nehnisá. To je ten nejlepší pocit," svěřil se Martin Pompach.
Významné prestižní ocenění z Německa
Tvůrci patního hřebu dosáhli mimo jiné i na významné ocenění Inovace roku 2018 od Německé společnosti pro úrazovou chirurgii. „Je to velmi prestižní ocenění, kterého si velice vážím," řekl Martin Pompach na adresu ceny, jež se uděluje od roku 1998 za vědecké práce a inovační počiny v oblasti úrazové chirurgie.
Výsledky dosavadních operací s použitím tohoto implantátu byly publikovány také v souhrnném odborném článku v americkém časopise The Journal of Bone & Joint Surgery, který je světovou jedničkou podle impakt faktoru v oboru ortopedie a úrazové chirurgie. Článek Martina Pompacha popisující léčbu u 265 zlomenin patních kostí vzbudil ohlas i v americkém odborném časopise Journal of Orthopaedic Research.
Co se chystá do budoucna?
O unikátním implantátu pojednávaly rovněž přednášky na různých významných kongresech v České republice, Německu, Rakousku či v Japonsku. „V červnu se chystá velký kongres v německém Magdeburku, kde budou přítomni renomovaní odborníci z celého světa," doplnil lékař Pardubické nemocnice.
„Původně jsem přemýšlel nad tím, jak zlepšit výsledky operací, které nebyly úplně podle našich představ. Pak přišla myšlenka na hřeb v kombinaci s miniinvazivním přístupem. Hřeb samozřejmě neustále vylepšujeme dál. Budu rád, když se touto metodou bude operovat v co největším počtu nemocnic. Záleží pochopitelně i na tom, jak tento výrobek bude distribuovat česká firma, která ho prodává," uzavřel Martin Pompach.
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje