Pekařova žena na „Kuňce" udělala tečku za letošní sezonou pardubického divadla
Pardubicko – Definitivní tečku za letošní sezonou Východočeského divadla obstarala muzikálová komedie Pekařova žena, kterou pardubický soubor uvedl na vyhlídce hradu Kunětická hora.
Několik změn oproti divadlu
Oproti nastudování v Městském divadle, kde měla „Pekařka" českou premiéru, doznala několika změn. Ta nejviditelnější se týkala scény. „V divadle většina scény stojí na točně. Jde o dům, který se otáčí podle toho, v jakém se zrovna nacházíme prostředí. A jelikož točnu na Kuňce nemáme, musel scénograf Petr Hloušek navrhnout a naše dílny vyrobit variantu scény, která se neotáčí, ale naopak je prostorově rozložená po celé šířce jeviště na rondelu pod hradem," vysvětlila Anna Zindulková Hlaváčková, dramaturgyně inscenace.
Jak silná může být láska
Hra pojednává o tom, jak silná může být láska. I když jde například jen o pečivo. „I maličkost může být událostí, pokud žijete v zapadlé vesničce, jejíž obyvatelé nemají nic jiného na práci než klevetit a vzájemně se hašteřit. A tak příjezd nového pekaře způsobí skutečné pozdvižení, zvlášť když má okouzlující ženu, která by mohla být jeho dcerou. A co teprve, když zpočátku idylické manželství najednou visí na vlásku, protože mladá pekařka podlehne místnímu svůdci a pekař ze žalu přestane péct! Vesničané pochopí, že jejich chléb je v ohrožení, a proto napnou všechny síly, aby zachránili teplo rodinného krbu i své bochníky," přiblížila zápletku hry dramaturgyně.
Sonda do života venkovanů
„Muzikál Pekařova žena je milou, komediální sondou do obyčejného života lidí na francouzském venkově," sdělil Petr Gazdík, který „Pekařku" pro Východočeské divadlo objevil, z anglického originálu přeložil a stal se zároveň režisérem pardubické inscenace.
V muzikálu z provensálského venkova ztvárnili hlavní role stárnoucího pekaře a jeho mladičké ženy Tomáš Lněnička a Eliška Jechová. Ta se alternuje s hostující Alžbětou Trembeckou.
Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Jiří Sejkora, Petr Šedivý, Jan Faukner