Petice proti spalovně v Senátu uspěla!
Pardubice – Petici „Proti spalovně nebezpečného odpadu v Rybitví" byli ve středu 11. prosince hájit zástupci města Pardubic a obce Rybitví v plénu Senátu Parlamentu České republiky. Nesouhlasný postoj a samotný aktivní odpor lidí proti této spalovně trvá již neuvěřitelných 18 let – první petici z roku 2010 s 48 tisíci podpisy podpořila petice další iniciovaná v roce 2022, kterou podepsalo více než 10 tisíc občanů. Argumentům, kterými se město a dotčené obce proti výstavbě spalovny brání, horní komora parlamentu dala za pravdu a uspořádá veřejné slyšení k návrhům na legislativní změny. Vyzývá též ministerstvo životního prostředí, aby se projektem zabývalo znovu.
„Vraceli jsme se ze Senátu po dvouhodinovém jednání vyslyšeni, podpořeni, plní nové naděje a síly do dalšího boje. Senátorům jsme předložili jasné důkazy o nedostatcích či pochybeních v dokumentaci, na základě které bylo vydáno souhlasné stanovisko EIA. Poukázali jsme na nesrovnalosti v projektu spalovny nebezpečných odpadů, na nepřipravenost dopravní infrastruktury v lokalitě a argumentačně vyvrátili námitky protistrany i ministerstva životního prostředí. Senátoři nás v diskuzi víceméně jednoznačně podpořili a patří jim s úlevou naše velké poděkování," uvedla náměstkyně primátora za životní prostředí Jiřina Klčová. „Důvody, proč je pro nás nepřijatelné, aby spalovna v Rybitví znovu zahájila provoz, jsou neměnné – pod slovem modernizace se skrývá kompletní likvidace 40 let staré ruiny spalovny a de facto vybudování spalovny nové, k níž je skoro nemožné se dostat kamiony a která by měla zcela zásadní vliv na už tak nedobré životní prostředí. Velkým problémem je i fakt, že dokumentace k záměru modernizace spalovny byla opakovaně vrácena s možností upravit stávající podobu podkladů a realizátor tak stále dokola získává možnosti je precizovat. A 44 podmínek, s nimiž bylo vydáno souhlasné stanovisko, je za nás dalším výsměchem všem obyvatelům dotčené aglomerace," doplnila náměstkyně Jiřina Klčová.
„Druhá největší spalovna v Česku by měla být zprovozněna v místě, kde je již dnes překračována úroveň rakovinotvorných látek. Měření emisí rakovinotvorných látek je navíc prováděno jen 4x ročně v předem dohodnuté termíny. Dopravní trasy spalovny, byť svozová oblast nebyla přesně specifikována, jsou dlouhé až 100 km, čímž zahrnují asi 40% území České republiky. I to ukazuje, jak je navrhovaná kapacita spalovny v Rybitví naddimenzována. Tato druhá největší spalovna nebezpečných odpadů by měla být zprovozněna necelých sto metrů od dvou zásobníků na metan, které náleží k sousední bioplynové stanici, a 300 metrů od nejbližších rodinných domů v Srnojedech. Má příjezdovou komunikaci, která byla dvěma odbornými posudky označena za zcela nevyhovující," apelovala na senátory a senátorky starostka obce Rybitví, kde má spalovna stát, Eva Šmeralová. „Záměr je též v rozporu s plánem nakládání s odpady. Postup, kdy se vytříděné odpady přivezou do spalovny, kde se předpokládá jejich opětovné smísení a následné vysypání do kotle spalovny, je opět výsměchem subjektům a občanům, kteří vynakládají úsilí a prostředky na třídění. Doporučení ministerských úředníků je – smíchejte to a hoďte do kamen. Baterie a elektrozařízení, které obsahují kovy a sloučeniny, které je nutné získávat neekologickou těžbou, které dnes jsme schopni recyklovat, se místo toho budou spalovat a kovy jako kadmium nebo lithium, místo recyklací proženeme plícemi. Budoucí generace, které tyto suroviny budou potřebovat pro výrobu, nám jistě nepoděkují," dodala.
V Senátu vystoupil také odborník podporující petenty Antonín Novák, bývalý dlouholetý vedoucí skupiny pro měření emisí a imisí ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví. Mimo jiné upozornil na nespolehlivost systému měření emisí – a to nejen u spaloven – v České republice a poukázal na to, že měření provádí sama firma provozující spalovnu. „V České republice chybí důvěryhodná kontrola emisí. Znečišťovatel si měření zajišťuje sám, sám vybírá autorizovanou firmu a sám ji platí. To je zjevný střet zájmů," uvedl Antonín Novák při svém vystoupení před senátory.
Město Pardubice, společně s okolními obcemi a tisíci obyvatel, bojuje proti plánu na modernizaci staré rozpadlé spalovny, která by měla zpracovávat až 20 tisíc tun nebezpečného odpadu ročně, od roku 2007. „Předali jsme ministerstvu a veřejnosti mnoho odborných argumentů a stále věříme, že zdraví lidí a kvalita životního prostředí jsou a budou prioritou," připomněl dlouholetou snahu města o zastavení projektu pardubický primátor Jan Nadrchal. „Vyzýváme ke změně úpravy legislativy, aby byla pro další podobná řízení a účastníky podobných projektů nastavená rovnoprávnost a aby byly lhůty pro obě strany spravedlivé. Zároveň apelujeme na to, aby byl omezený počet "pokusů" k podávání žádosti k jedné věci, protože v tuto chvíli je proces nastavený tak, že žadatel může o souhlasné stanovisko žádat stále dokola. A v neposlední řadě požadujeme, aby byl žadatel bezúhonný a důvěryhodný. Není přece možné – jako tomu bohužel je v případě spalovny v Rybitví – aby o takto zásadní záměr výstavby provozu pro nakládání s nebezpečnými odpady žádala společnost, která v jiných městech naší republiky páchá přestupky jak proti životnímu prostředí, tak proti právním předpisům a zákonům naší země," upozornil primátor města.
Senát s petenty po dvouhodinové debatě většinově souhlasil a ve svém usnesení označil petici proti obnovení provozu spalovny za důvodnou. Navrhl uspořádání veřejného slyšení zaměřeného na legislativní změny týkající se povolování a monitoringu podobných staveb. Tyto návrhy by vycházely ze zkušeností s projektem spalovny v Rybitví a dalšími podobnými záměry, které vyvolávají sporné reakce v procesu posuzování vlivů na životní prostředí. Senátoři taktéž vyzvali ministerstvo životního prostředí, aby se daným záměrem znovu zabývalo a navázalo intenzivnější dialog se zástupci petentů.
„Ještě jednou bych chtěla upřímně poděkovat všem senátorkám a senátorům, že si představení petice zařadili do programu a vyslyšeli nás. Za velkou podporu v boji za naše občany bych chtěla jmenovitě poděkovat naší paní senátorce Miluši Horské a stejně tak senátorům Přemyslu Rabasovi a Martinu Krskovi. Do Vánoc se chceme se zástupci dotčených obcí a odborníky sejít, není čas ztrácet čas. Včerejší slyšení a jeho výsledek nám dodalo sílu bojovat proti spalovně dál. Věřím, že máme šanci vést smysluplnou, věcnou a odbornou debatu s úředníky ministerstva i týmem zainteresovaných senátorů," dodala závěrem náměstkyně Jiřina Klčová.
Autor: Alexandra Tušlová
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic