Písemné maturity odstartovaly! V Pardubickém kraji absolvuje zkoušku dospělosti přes 3000 žáků

V úterý začalo končícím středoškolákům maturitní období. Jako první měli na programu slohovou práci z českého jazyka, v květnu je pak čekají zkoušky z ostatních předmětů a didaktické testy. Zkoušku dospělosti začali krátce po 12. hodině skládat také žáci na Gymnáziu Vysoké Mýto, kam zavítal také krajský radní pro školství Bohumil Bernášek. „Všem maturantům přeju hodně úspěchů," řekl.

Maturitní zkouška má dvě části, společnou a profilovou, úspěšný absolvent musí vykonat povinné zkoušky obou těchto částí. „Na gymnáziích v Pardubickém kraji maturuje v tomto školním roce přibližně 1 050 žáků a prakticky všichni po maturitě pokračují ve studiu na vysokých školách," informoval radní Bohumil Bernášek. „Na středních odborných školách a učilištích letos i nás v kraji maturuje téměř 2 300 žáků. Na absolventy těchto škol čekají mnohdy atraktivní nabídky na profesní uplatnění, protože nedostatek pracovních sil v prosperujícím průmyslu je jedním z nejdiskutovanějších problémů současnosti," sdělil radní s tím, že také více než třetina absolventů gymnázií se na vysoké škole věnuje technickým oborům.

Hodnocení slohových prací z českého jazyka probíhá centrálně prostřednictvím firmy Cermat, která státní maturity organizuje. Do školy tak krátce před zkouškou dorazil balík se zadáními, který ředitelé otevírali až bezprostředně před začátkem, takže ani sami učitelé nevěděli, co na jejich žáky čeká. Po zkoušce musí škola vypracované slohy naskenovat a poslat do Cermatu, kde si je rozeberou hodnotitelé. Výsledek se žáci dozvědí dříve, než půjdou k ústní zkoušce.

Sloh se naučit nedá

Ve chvíli, kdy se v ředitelně rozbaluje zásilka se zadáními, zbývají žákům poslední desítky minut na přípravu, teď už jen psychickou. Krátce nato jim začne často první velká zkouška v životě. „Těším se, že už to budu mít za sebou," popsal své pocity pár minut před začátkem Jiří Diblík, jeden z maturantů.„Trošku nervózní jsem, ale snad to dobře dopadne. Přál bych si nějaký administrativní styl, ale důležité je, aby mi sedlo téma. Podle mě se sloh ani nedá moc naučit, buď to člověk ví, nebo neví. Ukáže se, co celých osm let na gymplu dělal," myslí si Diblík, kterého ještě čekají zkoušky z informatiky, zeměpisu a angličtiny.

Zdroj: Pardubický kraj