Po zateplení pavilonu S následuje rekonstrukce pokojů. Léčebný ústav v Jevíčku čeká další investice za 50 milionů korun…
Pardubice – Vedle velkých staveb centrálních urgentních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici chce Pardubický kraj využít dotační prostředky z programu REACT EU také na projekty v oblasti následné péče. Jedním z nich je rekonstrukce lůžkové části pavilonu S v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku. O zahájení výběrového řízení na tuto stavbu, jejíž předpokládaná hodnota činí 51,3 milionu korun včetně daně, dnes na svém jednání rozhodli krajští radní.
„V posledních letech jsme investovali do dřevěných leháren, přeměny bývalého dětského pavilonu na pavilon plicní rehabilitace opravy střechy stravovacího pavilonu a zateplení pavilonu S za téměř 100 milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický. Právě pavilon S se po vnějším plášti dočká modernizace také uvnitř. „Chceme vybodovat nové hygienické zázemí navazující přímo na jednotlivé pokoje, včetně kompletní modernizace pokojů a technického a provozního zázemí personálu. Součástí investice i oprava havarijního stavu střechy tohoto pavilonu. Celkové předpokládané náklady činí 51,3 milionu korun včetně daně," uvedl hejtman.
Podle náměstka hejtmana pro oblast investic Romana Línka bude muset být při investici zohledněna kulturní ochrana budovy. „Odborný léčebný ústav v Jevíčku je unikátním areálem, jehož budovy, postavené v letech 1913 až 1926, jsou od roku 2016 kulturní památkou. Proto bude nutné při rekonstrukci zachovat cenné interiérové prvky. Obdobně šetrně jsme postupovali také při zateplení budovy, kdy bylo nutné velkou část oken a dveří repasovat. Tam kde to možné nebylo, byly vyrobeny přesné kopie tak, aby byl zachován ráz celé stavby," sdělil náměstek hejtmana pro oblast investic a kultury Roman Línek.
Na spolufinancování rekonstrukce pavilonu chce kraj získat prostředky z evropského programu REACT EU. „Současně pracujeme na možnosti získat finanční prostředky v rámci nového dotačního cíle, který sleduje rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty. Podmínky programu stanovují, že způsobilé výdaje musí vzniknout u příjemce dotace, kterým je v uvedené výzvě pouze poskytovatel zdravotní péče. Proto také v tomto případě nyní připravujeme kompletní dokumentaci žádosti již přímo pod hlavičkou Odborného léčebného ústavu v Jevíčku," uvedl krajský radní pro oblast regionálního rozvoje a evropských fondů Ladislav Valtr.
Jevíčský ústav je příspěvkovou organizací Pardubického kraje a poskytuje zdravotní služby v oblasti pneumologických onemocnění, pneumologické a pohybové léčebné rehabilitace a diagnostiky a léčby tuberkulózy. Disponuje 176 lůžky pro hospitalizační léčbu klientů a rovněž komplexem odborných ambulancí a vyšetřoven v oborech poskytované péče. „Vzhledem k epidemické situaci a pozastavení plánované operativy jsou výkony rehabilitačního ústavu velmi omezené, což se projevuje také do ekonomiky. Zařízení se však snaží alespoň částečně výkony nahrazovat testováním a očkováním v rámci krajského očkovacího centra a začínají zde léčit i pocovidové stavy pacientů s těžším průběhem onemocnění. V návaznosti na plánované rozvolnění elektivní péče by se však brzy mohl areál vrátit ke svému běžnému životu. Modernizace pokojů, ale také technického a provozního zázemí personálu a výměna střešní krytiny, uvede budovu do většího komfortu jak pro naše pacienty, tak pro personál léčebného ústavu, za což jsem velmi ráda, neboť i prostředí souvisí s kvalitou poskytované péče. " uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
Zdroj a foto: Pardubický kraj