Podzimní Burzy filantropie dosáhly na téměř milion korun od donátorů

KRAJ – V Ústí nad Orlicí a v Litomyšli se v průběhu září uskutečnily další dvě Burzy filantropie, jejichž výtěžek půjde do neziskových projektů v okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí. Skvělých 967 tisíc Kč si neziskovky odnesly díky podpoře donátorů z řad firem a veřejné správy.  Rok 2022 se tak zapíše mezi úspěšné roky. Letošní čtyři Burzy filantropie pořádané v Pardubickém kraji vynesly souhrnně rekordní částku 2 053 tisíc korun.

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí s výsledkem 620 tisíc korun

Druhá nejúspěšnější burza pro okres Ústí nad Orlicí se dobře zapsala do jedenáctileté historie burz v Pardubickém kraji. Celkových 620 tisíc korun bylo rozděleno mezi devět prezentujících projektů neziskovek a dalších devět projektů se podpory dočkalo na tzv. divokou kartu. Donátory svou přesvědčivou prezentací zaujal například projekt s názvem Obchůdek Drobnoradost bude vytvářet nejen radost. Příspěvek donátorů umožní rozšíření stávajícího obchodu, který se nachází v prostorách CEDRu v Ústí nad Orlicí a zaměstnává lidi s handicapem. Nová koncepce obchodu se i díky tomu posune a nasměruje k sociálního podnikání.

Podporu získal také projekt Neutíkej – dá se to řešit, se kterým šlo do burzy Centrum J. J. Pestalozziho. Cílem projektu je poskytovat nejméně 30 dětem a jejich rodičům psychologickou a terapeutickou pomoc při zpracování intenzivního stresu způsobeného náročnou životní situací.

Rodinné centrum Srdíčko mělo také důvod k radosti. Jejich projekt Kroužky pro všechny je zaměřen na děti z vyloučených lokalit a děti ukrajinských uprchlíků, kterým umožní rozvíjet své různé talenty, např. fotografování, vaření, sportovní a počítačové dovednosti. Zároveň vyškolí dobrovolníky, kteří za dětmi docházejí. I další podpořené projekty přinesou do regionu prospěšné aktivity většinou s inovativním přesahem, a to především do oblasti práce s klienty v sociální sféře.

Litomyšlská burza vynesla neziskovkám 347 tisíc korun

Krásné prostředí Ekumenické kaple na Zámeckém návrší v Litomyšli se stalo místem konání Burzy filantropie pro okres Svitavy. Donátoři přispěli na sedm prezentovaných projektů souhrnně částkou 347 tisíc korun. Podporu si odnesl například úplný nováček burzy Tulipánek Litomyšl, který uspěl s projektem Dětská zahrada. Díky němu děti proniknou do činností a dějů přírody, které jsou jim v této době vzácné. Naučí se například sázet byliny a zeleninu, postaví si tee-pee nebo domečky pro brouky, proniknou do tajů meditace, arteterapie a canisterapie. Smyslem projektu je probudit opomíjené smysly dětí díky pobytu v přírodě. „Burza je pro nás určitě nová a zajímavá zkušenost. Příští rok se chceme opět přihlásit, protože nás čeká ještě hodně práce na projektu," vyjádřila se k možnosti vyzkoušet si roli nováčka burzy prezentující Jana Brokešová.

Úspěšný byl i projekt Oblastní Charity Polička s názvem Roztáčíme Eko kola. Auta jsou sice ve službách charity nezbytností, „šlapadla" jsou ale cestou ke zdravějšímu životnímu stylu a čistému ovzduší. Příspěvek donátorů umožní nakoupit městská kola, koloběžku, helmy i hůlky Nordic Walking. Za klienty se tak bude chodit zdravěji a zároveň hospodárněji.

„Burzu filantropie se snažíme udržet stále živou, a to i v současné ekonomicky složitější době (jak pro donátory, tak pro samotné neziskovky), a vnášíme do ní nové trendy. Letos jsme například dali příležitost úplným neziskovým nováčkům, kterým burza pomůže v náročném počátečním rozjezdu projektu," zmínila Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.  

Burzy filantropie v Pardubickém kraji letos podpořilo 42 donátorů

Velký podíl na uskutečnění již jedenácti ročníků ojedinělého projektu Burzy filantropie má především Pardubický kraj, který burzu od samého počátku podporuje a je jejím stálým donátorem. Stejně tak se pravidelně účastní i města, v jejichž teritoriu se projekty realizují. Kromě veřejné správy se na podpoře  ať už finanční nebo materiální, významně podílejí také společensky odpovědné firmy z Pardubického kraje. Filantropie se stává přirozenou součástí jejich firemní politiky odpovědnosti k veřejnosti a ke svému okolí. Stoupající počet donátorů, který letos dosáhl na současných 42, je toho důkazem.

„Dobročinný projekt Burza filantropie se koná v Pardubickém kraji nepřetržitě již 11 let. Za dobu své existence přinesl díky podpoře donátorů již 16,4 milionů korun, které pomohly na svět 445 neziskovým projektům v kraji," uvedl radní Pardubického kraje Pavel Šotola, zodpovědný za sociální péči
a neziskový sektor a doplnil: „Rekordní částka přesahující 2 mil. korun za letošní burzy je velkým úspěchem tohoto stále se rozvíjejícího projektu."

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj