Polovina řidičů na Pardubicku telefonuje za volantem se zařízením handsfree…

Praha/Pardubický kraj – Mobil za volant nepatří. To budou 30. června a 1. července řidičům ve všech regionech připomínat koordinátoři Besipu v rámci kampaně #nepozornostzabíjí České asociace pojišťoven. Pokusí se tím změnit špatné návyky řidičů a snížit tak čísla nehodovosti. V Česku totiž používají mobilní telefon při řízení zhruba dvě třetiny řidičů. Na Pardubicku se za jízdy velmi často fotí a natáčí, ale také ovládá navigace.

Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod, přičemž používání telefonu na tom má největší podíl. Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si pro účely kampaně nechala zpracovat ČAP, využívání mobilu při řízení přiznávají téměř dvě třetiny řidičů. Zároveň z ukazatelů nehodovosti vyplývá, že za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo v důsledku nepozornosti za volantem již 24 osob.

Zvrátit tyto hrůzné statistiky má preventivní dopravněbezpečnostní akce, chystaná v rámci kampaně ČAP #nepozornostzabíjí. Bezpečnostní specialisté v reflexních vestách při ní budou ve spolupráci s Policií ČR poukazovat na fatální důsledky nezodpovědného jednání řidičů. „Výzkum nám ukázal, že ke změně chování řidiče nepřiměje ani zastavení policií, ani vyšší pokuty, ale spíše zodpovědnost za druhého člověka, nebo dokonce teprve smrtelná autonehoda. Tomu však chceme předejít, proto vysíláme lidi přímo do terénu, aby veřejnost zblízka seznámili s reálnými čísly a apelovali tak na změnu jejich chování ještě předtím, než se něco vážného stane," říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

BEZPEČNÉMU CESTOVÁNÍ NA PRÁZDNINY MÁ POMOCI KAMPAŇ #NEPOZORNOSTZABÍJÍ

V Pardubickém kraji řidiči během řízení nejčastěji ovládají navigaci. Každý desátý tu za jízdy také fotí nebo natáčí videa. „Odložit telefon často řidiče z Pardubicka nepřiměje ani fakt, že v autě vezou další osobu. Jízdu této skutečnosti přizpůsobí pouhá pětina z nich, což je nejméně z celé republiky. Naopak ve Zlínském či Olomouckém kraji je to téměř polovina," poukazuje na specifika řidičů z Pardubického kraje Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu BESIP Ministerstva dopravy ČR. Zmírnit riziko telefonování za jízdy se zdejší řidiči snaží zařízením handsfree. Oproti Karlovarskému kraji, kde handsfree používá až každý šestý řidič v Pardubickém kraji je to téměř polovina všech řidičů.

Od začátku letošního roku do konce května vyšetřovala Policie ČR přes 41 tisíc dopravních nehod, přičemž nepozornost při řízení stojí za pětinou z nich. „Nejčastěji k nehodám vyjíždíme na území hlavního města Prahy a do Středočeského kraje, dále pak do Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Nejméně nehod řešíme na silnicích v Karlovarském a Plzeňském kraji," popisuje stav na českých silnicích plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Cílem bezpečnostní akce je především přesvědčit řidiče o nevhodnosti používání mobilních telefonů během řízení a dosáhnout tak změny jejich chování a tím i snížení počtu dopravních nehod. Pomoci tomu mohou i reflexní vesty s logem kampaně #nepozornostzabíjí, které budou specialisté Besipu rozdávat řidičům zastaveným na vybraných místech republiky kvůli běžné silniční kontrole. „Pro tuto preventivní akci jsme účelně vybrali dopravně frekventovaný termín prvního víkendu prázdnin. Věříme, že statistická data a drobné předměty, které zastaveným předáme, pomohou přimět řidiče k zodpovědnějšímu chování vždy, když příště usednou za volant," dodává Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu Besip Ministerstva dopravy ČR.


Další statistiky a materiály naleznete také na webových stránkách projektu www.nepozornostzabiji.cz.

* Průzkum společnosti STEM/MARK proběhl na přelomu února a března 2018 na vzorku 1 000 lidí.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ