Požáry v Pardubickém kraji z uplynulého víkendu…
Čtyři jednotky hasičů (profesionální z Pardubic, dobrovolné ze Starého Hradiště, Srchu a Rábů) likvidovaly v sobotu 25. listopadu v 10.39 hodin požár chaty v Pardubicích. Rekreační objekt byl užíván stále. V objektu hasiči nalezli propan butanovou lahev, kterou bezpečně vynesli mimo hořící objekt. Požár dostali hasiči pod kontrolu v 11.18 hodin a zcela zlikvidován byl v 12.26 hodin.
Příčinou vzniku požáru byla nedbalost uživatele chaty při používání tepelného spotřebiče – nedodržení bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů. Požárem vznikla škoda 500 tisíc korun.
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, územní odbor Pardubice
K požáru garáže do Nasavrk vyjížděly v sobotu 25. listopadu v 14.26 hodin čtyři jednotky hasičů (profesionální z Chrudimi a dobrovolné z Nasavrk, Slatiňan a Chrudimi). Garáž, dle slov vyšetřovatele hasičů, sloužila jako dílna, kotelna atd.
Požár hasiči dostali pod kontrolu v 14.41 hodin. Požár vznikl od úletu jisker z automatického kotle bočními servisními dvířky topeniště na uhlí, které byly nedostatečně zajištěny. Jiskry následně zapadly do deky vedle kotle, na které občas lehával pes majitelů. Požár hasiči zcela zlikvidovali v 15.51 hodin. Dále bylo nutné odvětrat pomocí přetlakové ventilace zakouřený prostor. Požárem vznikla škoda ve výši přibližně 500 tisíc korun. Při požáru došlo ke zranění syna majitelů, který se nadýchal zplodin hoření a popálení levé ruky při snaze požár hasit.
Dále došlo ke zranění dobrovolného hasiče, kterého kousnul pes do ruky.
Uchránit se podařilo majetek ve výši 3 miliony korun.
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, územní odbor Chrudim
Hasiči z Lanškrouna zasahovali v neděli 26. listopadu v 18.12 hodin v Třebovicích. V domě, ve kterém byl odpojen přívod elektrické energie, si lidé nastartovali elektrocentrálu a nechali odcházet zplodiny do místnosti. Místnost se tak postupně zaplnila nebezpečným oxidem uhelnatým. Zasaženo bylo pět osob (dva dospělí a tři děti), které si do péče převzala zdravotnická záchranná služba. Hasiči elektrocentrálu odpojili a odvětrali zasažený prostor. Hasiči měřili koncentraci oxidu uhelnatého. Přístroje naměřily 170 jednotek ppm oxidu uhelnatého.
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, územní odbor Ústí nad Orlicí
Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Bezpečná hodnota, ve které se může ještě člověk pohybovat, je 20 jednotek ppm. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin v důsledku toho se kyslík nemůže dostat do těla. Tady je totiž problém, že oxid uhelnatý není vidět ani cítit. Lidé mohou pozorovat bolest hlavy, malátnost. Oxid uhelnatý ovlivňuje nervový systém.
Zdroj: HZS Pardubického kraje