Při hledání vysněného domova buďte kreativní, nezapomeňte však na praktičnost…
Chcete si zařídit domov podle svých představ? Při koupi nemovitosti platí, že štěstí přeje připraveným. Čím jasnější představu budete mít, tím víc snížíte riziko, že uděláte špatný obchod. Na co si dát pozor před tím, než se stanete hrdými majiteli klíčků od vysněného domova?
Základním předpokladem, jak si vybrat ten pravý domov, je mít jasnou představu, jak by měl vypadat. Sepište si na papír, jaký by měl váš byt či rodinný dům vlastně být. Kolik by měl mít místností? Chcete jedno patro, nebo dvě? Toužíte po bazénu i garáži? Nejen tyto otázky je třeba předem zvážit.
Buďte tvořiví, ale i realističtí
Svůj dům snů si vybírejte i s přihlédnutím ke svým finančním možnostem. Palác s dvanácti místnostmi je sice skvělý luxus, ale opravdu ho využijete? Nebojte se popustit uzdu fantazii, ale nezapomeňte i na praktičnost. Pokud víte, že časem budete chtít rodinu, vezměte to v potaz raději hned. Ušetříte si případné budoucí starosti. A pro dočasně volnou místnost se využití najde vždycky. V kurzu jsou například moderní domácí posilovny.
Mladé rodiny se stěhují na venkov
Touží vaše srdce po rodinném domku? Ceny nemovitostí ve větších městech dosahují závratných výšin. Mladé rodiny se tak stěhují na venkov, kde jsou pozemky i samotné nemovitosti finančně dostupnější. Oceňují také hodně zeleně a prostoru, kde si mohou děti bezpečně hrát. U domku ale počítejte ještě s cenou pozemku.
S financováním vám pomůže hypotéka
Oblíbené jsou rovněž chaty, zájem o ně vzrostl i v důsledku stávající koronavirové pandemie. Samozřejmě se také můžete pustit do rozsáhlejší rekonstrukce nemovitosti. Posuďte však, zda se vám ve výsledku neprodraží. Starší domy mají často skryté vady. Snadno se tak stane, že se z malého problému najednou vyklube problém velký. Vyplatí se proto počítat s určitou finanční rezervou, která vás v takovém případě zachrání. Nemáte našetřeno dost? Hypotéka představuje jednu z možností, jak získat potřebné finance.
Hledejte na internetových portálech
Na internetu najdete všechno. Včetně nemovitostí. Pokud chcete realitního makléře, vyberte si důvěryhodnou společnost. Podívejte se, jaké služby nabízí a jak na vás působí její prezentace. Pročtěte si recenze, ale ne pouze ty, které jsou na jejích webových stránkách. Zkuste zapátrat trochu hlouběji v internetových vodách.
Jde to i bez realitky
Existují také internetové portály, které fungují čistě bez realitních kanceláří. Pokud o takovou službu stojíte, obvykle se stačí za menší poplatek zaregistrovat a pak už můžete hledat svůj vysněný domov. Před podpisem smlouvy rozhodně chtějte nemovitost vidět. Nejlépe několikrát za sebou v kratším čase.
Platí zásada důvěřuj, ale prověřuj
V bytě či domě vyzkoušejte všechno možné. Zkontrolujte elektriku, podívejte se na zásuvky a světla. Ověřte, zda funguje přívod vody. V domě nezapomeňte nakouknout i do sklepa. Podmáčený sklep nebo zdi nevěští nic dobrého. Koupě bytu či domu vyžaduje i mnoho technických znalostí. Pokud kupujete nemovitost tzv. na vlastní triko, tedy bez realitní kanceláře, vyplatí se investovat do odborníka, který se vyzná ve stavbách. Ten by měl znalecky zhodnotit, zda se vám koupě doopravdy vyplatí.
Zdroj: eVisions Advertising s.r.o.
Foto: Pixabay