Přišla zima, co udělat pro zdraví?

Pardubice – Bez přechodu udeřilo chladné počasí. Čekají nás známé zdravotní obtíže, návštěvy lékařů a lékáren. Co nás trápí v lékárnách a můžeme rychle a spolehlivě zjistit svůj zdravotní stav, abychom předešli i vážným komplikacím.? Zeptali jsme se PharmDr. Jiřího Skalického Ph.D., primáře biochemických laboratoří Pardubické nemocnice a zastupitele města Pardubice, který se dlouhodobě věnuje lékové politice a laboratorním vyšetřením.

 

Pardubické nemocnice má vlastní velkou laboratoř. Jaká všechna vyšetření děláte?

Děláme tisíce vyšetření denně a jsme schopni zajistit veškerá potřebná vyšetření pacientů. Žádný pacient tedy nemusí jezdit někam jinam.

Pro koho vyšetření provádíte?

Vyšetření děláme jak pro hospitalizované pacienty, tak pro pacienty z ambulancí. Za rok takto provedeme cca 1,7 mil.vyšetření.

Mohu se k vám objednat na testy soukromě, třeba preventivně?

Ano, zcela určitě. Stačí zavolat do laboratoře. Je dobré, abyste měli představu, , k jaké problematice vyšetření chcete. Můžete se poradit s našimi specialisty. Pro představu, provádíme vyšetření pro diabetiky, pacienta s kardiovaskulárními onemocněními,pro pacienty se žloutenkou, s poruchami jaterních funkcí, ledvin apod. Řadu vyšetření provádíme také pro vrcholové sportovce, např. hokejisty pardubického Dynama. Součástí našeho oddělení je i velká toxikologická laboratoř, která zajišťuje vyšetření léků, drog, alkoholu atd. jak pro zdravotnické zařízení, tak i pro soudní lékařství a policii ČR.

Je v letošním roce něco zajímavého nebo nového z oblasti toxikologie?

V České republice je v této oblasti stále něco nového, bohužel na drogové scéně jsou všichni kreativní a takřka všichni pak skončí v nemocnicích na různých odděleních. Přál bych si, aby stejně frekventovaně končili i v policejních celách. Módní drogou letošního podzimu je kokain, četnost jeho užívání dramaticky narůstá. Další případ mohu uvést z letošního jara, týkal se nákupu drog přes internet z Číny, který pro jednoho z uživatelů skončil bohužel tragicky. Jako první jsme tuto drogu v ČR identifikovali. Šlo o zatím o neznámou látku, spolupracovali jsme s Universitou Pardubice. Užívání drog je špatné, a jejich nákup přes internet je to nejhorší.

Zkusil jste někdy nějakou návykovou látku?

Jako student farmacie jsem zkusil marihuanu. Nějak zvlášť mně to neoslovilo. Nicméně, v dnešní době lze předepsat léčebné konopí jako podpůrnou látku, kdy u vybraných diagnóz a pacientů lze vyoužít jeho účinky, např. u onkologických nebo kožních onemocnění..

Jaká preventivní vyšetření byste lidem doporučil?

V obecné rovině se jedná o vyšetření na nejčastější civilizační onemocnění. Jako příklad bych uvedl hladinu cukru v krvi, vyšetření tuků (cholesterol atd.), vyšetření hladin bílkovin v organismu, jaterních enzymů (nadměrné užívání alkoholu), stav imunitního systému atd.

Jak významné je úloha laboratorních vyšetření v dnešní době?

Bez laboratorních vyšetření si nelze moderní medicínu představit. Uvádí se,že laboratorní a zobrazovací

technika se podílí až z 80% na stanovení diagnózy, sledování průběhu onemocnění a účinků léčby. Znamená to, že laboratoře jsou významným a zásadním pomocníkem lékařů a pomáhají tak naším pacientům.

A co dostupnost léků v lékárnách, zlepšilo se něco za poslední rok?

Bohužel ne.Přesto, že jsme v minulém roce schválili řadu změn v zákonech, realita dnešního dne je taková, že stále mnohdy chybí i běžné léky,nebo na ně pacienti musí čekat i dlouhou dobu. Jde zejména o lékárny na středních a menších městech nebo vesnicích. V Pardubicích tento problém není zatím tak markantní.

Co podle Vás v Pardubicích chybí nejvíce?

Pokud se týče nemocnice, tak dostavění urgentního příjmu (emergency) a dostatek peněz na investice do přístrojů nebo rekonstrukcí budov. Mimo nemocnici bych se chtěl zmínit o oblasti zdravotně sociální.   Vidím zde zásadní problém v nedostatku míst v zařízeních sociální péče, domovech pro seniory apod.

Zdroj a foto: redakce Pardubice ŽIVĚ