Prvních téměř 800 žadatelů získá kotlíkovou dotaci. Zpracovávání další tisícovky pokračuje…
Pardubice – Rada Pardubického kraje se na svém jednání zabývala 807 předloženými žádostmi o podporu v páté výzvě Kotlíkových dotací. Z tohoto počtu jich uspělo celkem 796. Devět žádostí nesplnilo podmínky výzvy. Schválení dalších dvou je v kompetenci Zastupitelstva Pardubického kraje.
„Příjem žádostí do páté výzvy Kotlíkových dotací byl zahájen 8. října minulého roku. Zájem o příspěvek na výměnu hlavního zdroje vytápění byl tak enormní, že během prvního dne byl přijat maximální možný počet žádostí. V polovině února bylo zaregistrováno kolem 1840 žádostí s celkovou výší požadované dotace 184,5 milionu," sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a dodal: „Dnes jsme schválili dotaci pro 796 žadatelů v celkové výši téměř 89 milionů korun. Chtěli jsme, aby první část žadatelů obdržela peníze co nejdříve a nemuselo se čekat na zhodnocení celého balíku."
Devět žádostí, jež Rada Pardubického kraje neschválila z důvodů nesplnění podmínek, jsou v celkové výši 840 014 Kč. Zastupitelstvo Pardubického kraje má v kompetenci vyřízení dvou žádostí – jedná se o případ osoby, která žádá o dotaci výměny kotle ve dvou rodinných domech.
„Žádosti o poskytnutí této dotace mohou lidé podávat prostřednictvím webové aplikace na internetových stránkách Pardubického kraje. Ukončení příjmu žádostí je 30. října, tedy pátá výzva Kotlíkových dotací stále trvá. Žádosti, které se nepodaří uspokojit, jsou zařazovány do tzv. zásobníku projektů. V případě odstoupení příjemců od smlouvy nebo nedočerpání schválené výše dotace, budou uvolněné příspěvky nabídnuty žadatelům právě v tomto zásobníku, a to dle pořadníku podání žádosti," sdělila radní Hana Štěpánová. „Ty z žádostí, jenž jsou zařazeny v zásobníku, mohou být v letech 2021 – 2023 uspokojeny z prostředků výzvy MŽP pro kraje v rámci podprogramu, prostřednictvím něhož má kraj možnost získat částku okolo 70 milionů," doplnila Hana Štěpánová.
Předmětem podpory je výměna stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, nesplňující emisní třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN EN 303-5, v rodinném domě na území Pardubického kraje, za zdroje tepla, mezi které patří: kotel na biomasu s ručním přikládáním, kotel na biomasu s automatickým přikládáním, tepelné čerpadlo či plynový kondenzační kotel.
Zdroj a foto: Pardubický kraj