Ptačí tah – fascinující divadlo přírody se odehrává v muzeu

Ptačí stěhování lidi fascinovalo odnepaměti. Proč se najednou na podzim z krajiny ztratí, když do té doby jich bylo plno? Kam odletí? Kudy? Proč? Jak je možné, že se na jaře zase jejich hejna objeví a ptáci začnou zpívat, hnízdit a vyvádět mladé? A co víc – proč se najednou u nás v zimě objeví úplně jiní ptáci, které tu po celý rok nikdo neviděl? Návštěvníci Východočeského muzea v Pardubicích najdou odpověď na tyto otázky na výstavě s názvem „Táhni, … ale vrať se!", která začíná 24. března 2017.

Velký gotický sál zámku se tentokrát proměnil v útočiště desítek druhů ptáků. Nad hlavami návštěvníků „létají" čápi, rorýsi, rackové, včelojed, orel křiklavý a kachny. V rákosí se schovávají bukač, bukáček, rákosníci, ale i ornitolog kroužkující ptactvo. „Každý návštěvník si může vyzkoušet kroužkování ptáků a prolistovat ornitologický deník. Hlavně pro děti jsme přichystali naklápěcí mapu, po které musí dopravit kuličku představující tažného ptáka do jeho zimoviště a zpět a vyhnout se přírodním nástrahám," zve kurátor výstavy a ornitolog Vladimír Lemberk. Vystavené exponáty a informační panely doplňuje i počítačová hra a krátký film.

Tažným ptákům zima není

„Migrace ptáků byla donedávna obestřena velkým množstvím tajemství, mýtů a pověr. Řadu záhad pomohly odhalit nové metody výzkumu, především kroužkování ptáků a v posledních desetiletích také satelitní sledování. Výsledky jsou překvapivé a udivily nejen laiky, ale i odborníky," vysvětluje Vladimír Lemberk. „Pro veřejnost může být překvapivý už samotný fakt, že ptáci táhnou ne proto, že by jim u nás bylo v zimních měsících chladno. Peří je výbornou a dostatečnou termoizolací. Důvod k opuštění hnízdiště je většinou potravní," upozorňuje na jeden dodnes přežívající mýtus Lemberk.

Vycházky za ptáky

Výstavu doplní dvě doprovodné akce. Ve středu 26. dubna to bude vycházka do přírody v okolí pardubického zámku nazvaná Vítáme vás doma, s náslechem a pozorováním tažných ptáků, určováním zpěvu, pozorováním stavby hnízd, namlouvání atd. „Na druhé vycházce 12. května ukážeme i odchyt a kroužkování tažných ptáků," slibuje Vladimír Lemberk.

Výstava vznikla ve spolupráci Muzea Komenského v Přerově a Východočeského muzea v Pardubicích. Otevřená je do 10. září, tedy po celou dobu přítomnosti tažných ptáků. Podrobnosti na www.vcm.cz/tahni-ale-vrat-se.

Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích