Ředitelka Domova u fontány se stala osobností roku v sociálních službách…
Pardubice/Praha – Na vyhlášení 14. ročníku Ceny kvality v sociální péči, bodovala ředitelka krajského zařízení Domov u fontány Danuše Fomiczewová, která se stala osobností roku v sociálních službách. Anketu pořádá redakce časopisu Péče o seniory ve spolupráci s Radou kvality ČR.
„Domov u fontány je jediným domovem pro seniory, který zřizuje Pardubický kraj. Specializuje se na klienty s demencemi, především s Alzheimerovou chorobou. Zařízení jsme postupně modernizovali, ale to nejdůležitější, co tu klientům poskytují, je velmi dobrá a lidsky přívětivá péče. Právě díky paní ředitelce se tu drží motivovaný tým lidí, kteří usilují o nejvyšší certifikace kvality a inovativní metody. Koncem října budou obhajovat také novou certifikaci v oblasti paliativní péče, což je v domovech pro seniory zatím trochu opomíjená, ale velmi důležitá oblast. Proto bych chtěl paní ředitelce za její úsilí moc poděkovat a pogratulovat jí k získání tohoto krásného ocenění," uvedl radní Pardubického kraje Pavel Šotola.
Projekt Ceny kvality v sociální péči vznikl v roce 2004 v redakci časopisu Sociální péče a hned po pilotním ročníku se stal strategickým projektem Národního programu podpory kvality, čímž získal nejvyšší možný kredit v aktivitách národní politiky kvality. U jeho zrodu stála lékařka Giana Conti Bradáčová, která ceny spolu s dalšími partnery projektu předává dodnes.
„Za všechny, kteří v této sféře pracují, děkuji těm, kteří dokáží ocenit náročnost práce, kterou děláme. Veliký dík si zasluhují zejména tisíce zaměstnanců, kteří denně tj. i o svátcích, sobotách a nedělích jdou do práce, která není vždy příjemná, kterou by každý vykonávat nedokázal, do práce, která léta nebyla dostatečně honorována a dosud nemá odpovídající prestiž ve společnosti, aby se postarali o ty, kteří to bez nich sami nedokáží," řekla Danuše Fomiczewová.
Jako ředitelka velkého zařízení se zabývá také tím, aby při všech problémech na trhu práce stabilizovala svůj tým zaměstnanců a vytvořila jim co nejlepší podmínky pro práci. „Ti, kteří u této práce vydrží léta, to nedělají jen pro peníze. Velkou roli hraje i uspokojení z toho, že mohou pomáhat druhým. Mzdy se za poslední dobu navýšily, ale hlavním problémem je pro nás to, že máme na klienty málo času. Zaměstnanci jsou konfrontování s přebujelou administrativou, neustálými kontrolami písemné dokumentace, a méně s tím, jak jsou klienti ve skutečnosti s péčí spokojeni. Doufám, že nám pomůže připravovaná novela zákona o sociálních službách, která by mohla některé věci zjednodušit," dodala Danuše Fomiczewová.
A kde jsou kořeny úspěchů tohoto domova pro seniory? „Je to dlouhodobý tah na branku paní ředitelky i její filozofie, že všechny profese jsou v domově stejně důležité pro jeho kvalitní provoz. Váží si tu nejen zdravotních sester a sociálních pracovníků a pracovnic, ale i techniků, kuchařek, uklízeček a dalších profesí. Ti všichni dotvářejí atmosféru domova a jejich každodenní laskavost se přenáší na klienty," komentovala provoz v Domově u fontány vedoucí sociálního odboru Krajského úřadu Pardubického kraje Helena Zahálková a pokračovala: „Vzhledem k tomu, že demografická křivka stoupá a počet klientů s Alzheimerovou chorobou bude strmě narůstat, rádi se podělíme s dalšími zřizovateli domovů pro seniory o odborné zkušenosti z Domova u fontány. Pod vedení Danuše Fomiczewové sejedná o skutečně progresivní pracoviště."
Zdroj a foto: Pardubický kraj