Rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním…

ČR – České silnice brázdí na 8 milionů pojištěných automobilů, avšak dalších odhadem 143 tisíc vozů zákonem vyžadované povinné ručení nemá. Liknaví řidiči se tak vystavují vysoké pokutě ve výši až 40 000 Kč. Na opačném pólu stojí majitelé aut, kteří si pro jistotu uzavřeli i „havarijko" neboli havarijní pojištění. Jak se obě pojištění liší?

Ze zákona povinné ručení

Vlastníte-li automobil nebo motocykl, musíte uzavřít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení. Zákonem vyžadované pojištění vás chrání v případě, že zaviníte dopravní nehodu a způsobíte škody na vozidle druhé osobě. Pojišťovna za vás uhradí majetkovou i zdravotní újmu, kterou svým činem přivodíte jiným osobám, a to do výše sjednaného limitu.

Limit, jenž takové situace kryje, se sjednává na minimálně 35 milionů korun za zdravotní újmu a stejná částka platí i pro újmu majetkovou (často se setkáte se zápisem 35 mil./35 mil.). Výši limitů si při uzavření pojišťovací smlouvy můžete navýšit. Ve skutečnosti ale částka 35 milionů při větších škodách často nestačí a cokoliv nad stanovenou hranici musí doplatit viník sám. Na rozdíl od havarijního pojištění však povinné ručení nezabezpečuje majetkovou ztrátu na vašem vlastním automobilu.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle

Jezdíte-li často nebo máte-li nové auto, vyplatí se vám přemýšlet nad havarijním pojištěním. Na rozdíl od povinného ručení je jeho sjednání dobrovolné, nicméně ušetří vám spoustu financí, pokud se vám auto poničí. Uzavřením „havarijka" se chráníte proti finančním škodám vzniklým na vašem vlastním vozidle, ať už následkem poškození cizími osobami (vandalismus), poničení při nepozorném řízení nebo odcizení. Pokud jej uzavřete zároveň s povinným ručením, získáte u mnoha pojišťoven na celý pojistný balíček slevu.

Částečná připojištění na specifické situace

Jestliže máte starší auto, u kterého se vám havarijní pojištění nevyplatí, nebo jezdíte jen občas, zvažte alespoň dílčí připojištění. Ta vás finančně ochrání jen ve specifických situacích, třeba když se vám auto poničí důsledkem živelné pohromy nebo vám praskne čelní sklo kvůli srážce se zvěří. Spadají tam ale také asistenční služby či úhrada nákladů spojených s pronájmem náhradního vozidla.

Levné pojištění nemusí znamenat kvalitní pojištění

Při sjednávání povinného ručení či havarijního pojištění se zajímejte nejen o cenu, ale především o služby, které od pojišťovny za své peníze dostanete. Nejlevnější často neznamená nejlepší a někdy se vyplatí si pár stokorun ročně připlatit. Nejlepší rada ovšem zní – jezděte opatrně, abyste alespoň riziko nehody maximálně eliminovali.

Zdroj a foto: eVisions Advertising s.r.o.