S bydlením lidem od října pomáhá nové kontaktní místo
Pardubice – V říjnu vznikl na pardubickém magistrátu nový specializovaný úsek Kontaktní místo pro bydlení, který je součástí odboru sociálních věcí a zaměřuje se na problematiku sociálního bydlení. Cílem jeho vzniku je poskytovat komplexní poradenství a podporu v oblasti bydlení a přiblížit tuto pomoc klientům. Vznik Kontaktního místa pro bydlení reaguje na narůstající počet lidí, kteří se obracejí na úřad s problémy spojenými s nevyhovujícím bydlením.
Pracovníci tohoto úseku úzce spolupracují se sociálními pracovníky oddělení sociálních služeb a prevence a odborem majetku a investic na procesu posuzování a přidělování městských bytů, které zahrnují sociální byty i byty zvláštního určení – zejména pro seniory, osoby se zdravotním znevýhodněním a bezbariérové byty. Magistrátní zaměstnanci provádí vstupní pohovory při podání žádosti o byt, posuzují konkrétní sociální situaci žadatelů a pomáhají s vyplňováním žádostí, kontrolou dokladů a potvrzení, provádějí sociální šetření a pravidelně přehodnocují aktuální sociální situaci žadatelů.
„Nový úsek byl vyčleněn s cílem přiblížit problematiku bydlení co nejblíže klientům. Na základě praktických zkušeností z odboru sociálních věcí je zřejmé, že mnoho lidí přichází s požadavky na bydlení, které sami nedokážou přesně definovat, a nevědí, na koho se obrátit. Kontaktní místo pro bydlení bude fungovat jako první poradenské centrum, kde dojde k jasné identifikaci zakázky, s níž klient přichází, což přispěje ke snížení zátěže na dalších pracovištích," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký s tím, že vznik tohoto místa je dalším krokem ke zlepšení dostupnosti bydlení a komplexního poradenství v této oblasti, které se snaží co nejvíce přizpůsobit potřebám obyvatel města.
Kontaktní místo pro bydlení se nachází v budově U Divadla 828, kde sídlí také odbor sociálních věcí a odbor majetku a investic, což umožňuje efektivní koordinaci při řešení problematiky bydlení. Pod správu Kontaktního místa spadá také provoz městské ubytovny na adrese Češkova 1240, čímž se ještě více rozšiřuje jeho působnost v oblasti sociálního bydlení a podpory osob v krizových bytových situacích.
„Při zřizování Kontaktního místa pro bydlení se město inspirovalo obdobnými pracovišti v jiných městech, například v Olomouci, přičemž podmínky byly nastaveny s ohledem na místní specifika. Důležitým impulsem pro vznik tohoto místa byl také připravovaný Zákon o podpoře v bydlení, který by měl legislativně ukotvit problematiku sociálního bydlení. V této souvislosti je také dobré připomenout, že město Pardubice je zapojeno do Sítě partnerství měst ukončujících bezdomovectví v rámci Platformy pro sociální bydlení," doplnila vedoucí odboru sociálních věcí Iva Bartošová.
V roce 2023 přijaly odbory celkem 65 žádostí na sociální byty a 42 žádostí na byty zvláštního určení, které byly posouzeny a zařazeny do pořadníku. Ze stávajícího pořadníku bylo prošetřeno 63 žádostí na sociální byty a 37 žádostí na byty zvláštního určení. Celkem bylo uskutečněno 935 sociálních šetření a poradenských kontaktů.
V rámci nového režimu KMB se očekává nárůst počtu kontaktů a rozšíření nabídky služeb. Pracovníci KMB budou nejen přijímat a posuzovat žádosti, ale také poskytovat poradenství týkající se hrozícího ukončení nájmu, nevyhovujících nájemních smluv, orientace v dávkovém poradenství a nájemních vztazích. Klienti se na ně mohou obracet také s žádostmi o městské byty, s dotazy týkajícími se ubytovacích zařízení nebo s žádostí o pomoc při jednání s majiteli bytů či vyhledávání vhodného bydlení.
V případě, kdy klient bude potřebovat kromě bydlení systematickou podporu sociálního pracovníka, bude kontaktován sociálním pracovnicím na oddělení sociálních služeb a prevence.
Autor: Alexandra Tušlová
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Magistrát města Pardubic