S francouzským regionem Centre nás spojuje nejen renesance…

Pardubice – Partnerství Pardubického kraje s francouzským regionem Centre nabírá po úspěšné spolupráci ve školství a sociální oblasti nový dech nyní i v oblasti kultury. Po podzimní návštěvě zástupců regionu v Pardubicích jednali 1. náměstek hejtmana Roman Línek s ředitelkou Východočeské galerie v Pardubicích Hanou Řehákovou a ředitelem Východočeského muzea v Pardubicích Tomášem Libánkem v Orléansu a okolí o konkrétní kulturní spolupráci.

Vzhledem k rodícímu se novému galerijnímu centru ve Winternitzových mlýnech pozvali Francouzi české hosty do bývalé koželužny v Amilly, kde je dnes v původně průmyslové stavbě umělecké středisko pro současné umění a umělce. Navštívili také galerii moderního umění FRAC v Orléansu a zámek na Loiře Chaumont, který region Centre od roku 2007 vlastní a provozuje.

„Přivezli jsme několik návrhů na výstavní projekty, které bychom mohli nabídnout do Francie a na druhou stranu jsme tu hledali inspiraci pro naši budoucí galerii ve mlýnech i případné možnosti na výpůjčky místních uměleckých projektů či děl," uvedl Roman Línek a pokračoval: „Kromě toho nás zajímalo, jak region spravuje rozsáhlý zámecký areál, kde je samotný zámek Chaumont jen malou součástí. Každoročně tu pořádají slavný festival zahradní architektury a také zde s velkou grácií začleňují díla moderního konceptuálního umění do prostředí zahrad, hospodářských budov i samotného zámku."

Region Centre je letos tahounem festivalu nazvaného: Ať žije Leonardo Da Vinci, 500 let renesance. Ten vychází z výročí 500 let od smrti tohoto průkopníka renesančního umění, který byl sice rodilý Ital, ale zemřel v roce 1519 právě v nedalekém zámku v Ambois. V projektu se spojily kulturní, školské, vědecké, historické a památkové instituce a v neposlední řadě i některé gastronomické podniky. Připomínají tohoto všestranného umělce, vědce a vynálezce a zároveň se vracejí k celému období renesance z různých úhlů.

„Nabídli jsme regionu naši putovní výstavu Od stříbrného tolaru k světovému dolaru, která se už představila v řadě zemí světa a na podzim bude k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži ve francouzštině a bude snad dále putovat po Francii," informoval Tomáš Libánek. „Návštěva v Chaumont pro nás byla velmi inspirativní, především pak práce s exteriéry, čemuž se v prostředí pardubického zámku chceme také více věnovat," dodal.

„Potěšilo mě, jakou pozornost věnují ve Francii současnému umění, a to na všech místech, která jsme navštívili. Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem vrstvám obyvatel, včetně těch vyloučených," uvedla Hana Řeháková, která ocenila i návštěvu FRACu, největší francouzské instituce pro moderní výtvarné umění, která se zabývá jeho sbíráním, vystavováním i edukační činností. FRAC v Orléansu vlastní na 22 tisíc sbírkových uměleckých předmětů a jeho specializací je moderní architektura. „Líbily se mi koncepce těchto výstav, které velmi zajímavě prezentují umělce nejenom jako tvůrce prostoru a prostředí, ale věnují se i tomu, jak o své práci a o společnosti přemýšlí," glosovala zhlédnuté aktuální výstavy Hana Řeháková.

Navržené projekty nyní oba regiony vyhodnotí. „Na začátku příštího roku při návštěvě zástupců regionu Centre v Pardubicích podepíšeme dokument s konkrétní podobou všech společných kulturních aktivit a jejich harmonogramem," sdělil o dalším postupu Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj