I s průšviháři se dá dělat sociální podnikání, říkají v Květné Zahradě…
Pardubice/Květná – Pardubický kraj zavedl před třemi lety dotační titul na podporu a rozvoj sociálního podnikání. Jedni z prvních, kteří se tomuto oboru v kraji věnovali, byli ve sdružení Květná Zahrada nedaleko Svitav. Na starém statku, který postupně zvelebují, začínali v roce 2005 s Domem na půl cesty a s pomocí a podporou rizikových dětí a jejich rodin. O čtyři roky později přidali i sociální podnikání. Jak se jim daří a jakými problémy se potýkají, se přijel podívat radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Všechno začalo tím, že bylo třeba najít práci pro mladé lidi z dětských domovů nebo mladé lidi, kteří opouštěli různá další zařízení, a přišli do místního Domu na půl cesty. Soustavnou práci, kterou potřebovali ke své socializaci, našli především na statku, ale také při výpomoci s údržbou zeleně, lesa, s odklízením sněhu a při podobných pracích v nejbližším okolí.
Dnes mají na Farmě Květná několik koní, 14 krav, 50 koz, prasata, slepice, i králíky. A o ně je potřeba se pravidelně denně starat. Kromě toho je tady nová výrobna sýrů a mléčných výrobků a na otevření čeká výrobna marmelád, moštů a sušeného ovoce, pekárna a malá drůbežárna.
„Sociální podnikání má ztížené vstupní podmínky, často jsou v něm zaměstnáni lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat, nemají potřebné dovednosti, a nejde s nimi jet jenom na výkon. Tomu odpovídají i nastavené podmínky našeho dotačního programu. Časem, až se sociální podnik rozjede, může fungovat s nižší mírou dotační podpory," říká Pavel Šotola a jeho slova potvrzuje i ředitel Květné Zahrady Ferdinand Raditsch: „Zaměstnáváme mladé od 18 do 29 let, ale v rámci širší regionální spolupráce třeba i lidi, kteří jsou na ubytovnách, dospělé z azylových domů nebo i lidi z ulice. V prvních fázích nejsme tak zaměřeni na zisk, ale snažíme se nejprve, aby se to naučili a aby získali pracovní návyky, nebo aby se jim obnovily. A musím říct, že s vývojem jsme spokojeni, výsledky přicházejí postupně a nemůžeme si vůbec stěžovat."
Letos v létě otevřela Květná Zahrada v obci také malý stánek s prodejnou, která v obci Květná v poslední době chyběla. Kromě produktů ze statku jsou tam pro obyvatele obce k dostání i základní potraviny a drobné občerstvení jako zmrzlina nebo párek v rohlíku.
„Nosným tématem našeho sociálního podnikání je tzv. „prostupné zaměstnávání", což je způsob, jakým pomáháme mladým lidem z našeho Domu na půl cesty Květná získat a udržet si pracovní návyky. Systém má 4 fáze a celý průběh trvá rok až rok a půl. První fází je pracovní terapie, pomocí které zjistíme, kdo o práci opravdu stojí, další fází je zaměstnání v našem sociálním podniku, třetí fází je absolvování dlouhodobé stáže v některé z partnerských firem a poslední fází je vstup na volný trh práce," vysvětluje Ferdinand Raditsch.
Květná Zahrada má pro Dům na půl cesty tři samostatné byty a jeden podnájem startovacího obecního bytu v Květné, v současné době připravuje rekonstrukci bytového domu pro potřeby uživatelů služeb Domu na půl cesty Květná s osmi garsonkami a kompletním zázemím služby. Kromě toho se v Květné její pracovníci starají o děti vyžadující okamžitou pomoc, a to v rámci Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Květináč. Loni jich bylo 28, letos už 20. Dost často jsou to takzvaní průšviháři, se kterými si rodiče neví rady, ale právě těm režim v Květné Zahradě většinou prospívá. Po několikaměsíčním pobytu na statku se vrací do rodiny, se kterou i nadále pokračuje práce v podpůrné rodičovské skupině, která se tu schází jednu sobotu v měsíci.
Zdroj a foto: Pardubický kraj