Senioři-dobrovolníci obohacují dětem dny v pardubických mateřských školách
Pardubice – Již 10 let dochází senioři-dobrovolníci předávat a sdílet své zkušenosti a dovednosti s nejmenšími dětmi ve školce. Mimo to jezdí objevovat nová místa během společných výletů nebo sbírají zážitky při hraní společenských her. Přihlášky do dlouholetého projektu Statutárního města Pardubice jsou pro nové dobrovolníky stále otevřené.
Mohou přijít do školky vyprávět dětem příběhy či pomáhat při výtvarných aktivitách. Existuje mnoho různých aktivit, kterými mohou obohatit prostředí ve školce. „Je skvělé, že zájem a ochotu podílet se na této dobrovolnické aktivitě projevilo už více než 40 seniorů v 19 mateřských a základních školách. Oproti ostatním městům má pardubický projekt mnohem širší kontext. Není to jen o tom, že babička přijde jednou za rok přečíst pohádku, ale naopak se stává plnohodnotným členem týmu, do školky chodí pomáhat pravidelně v průběhu celého školního roku a aktivně se účastní vzdělávacích aktivit, výletů a podobně. Děti jsou z toho nadšené, často je oslovují babičko," uvedl náměstek Jakub Rychtecký zodpovídající za oblast školství a sociální politiku města s tím, že projekt mezigeneračního propojování oslavil 10. výročí. Před Vánoci jim proto spolu s odborem sociálních věcí uspořádal společné setkání jako poděkování za jejich úsilí, které má pozitivní vliv na děti a přispívá k vytvoření obohaceného vzdělávacího prostředí.
Jde o aktivitu s desetiletou tradicí, kdy je cílem propojit seniory s nejmladší generací. „Dobrovolníkům ušijeme spolupráci přesně na míru. Sami si zvolí, jak často a na kolik hodin týdně si přejí do školky docházet. Snažíme se zohlednit i místo jejich bydliště, aby nemuseli zdlouhavě cestovat daleko od domova. Do projektu se hlásí především babičky, i přesto že obě pohlaví přináší do školek rozmanitost a pestrou škálu zkušeností. V minulosti docházel do jedné ze školek šikovný dědeček, který učil děti technickým dovednostem, " okomentovala projekt Michaela Kocourková z odboru sociálních věcí.
Senioři nabízejí svůj čas a dovednosti bez nároku na finanční odměnu. Malým benefitem je jim každoroční pozvání na kvalifikační dostihy na Velkou pardubickou. Motivace k přihlášení vychází z různých pohnutek a je individuální. Jedna babička oplácí pomoc, které se dostalo její dceři při studiu v zahraničí od charitativní organizace před několika lety. Jiné babičky jsou vdovy, a rády si zpestří každodenní samotu. Na druhé straně je i několik babiček, které rády utečou z domova odpočinout si od manžela.
Zjistit podrobnosti a přihlásit se do projektu můžete u Michaely Kocourkové z odboru sociálních věcí na čísle 466 859 769, která vám poskytne všechny potřebné informace. Anebo můžete kontaktovat Dobrovolnické centrum KONEP na telefonním čísle 775 551 412. Děkujeme za váš zájem!
Autor: Ivana Dolanová
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic