Síť sociálních služeb v Pardubicích „podrží" dvouleté financování…
Pardubice zvolily při podpoře sociálních a zdravotních služeb víceleté financování. 84 projektů, které získaly dotaci města na rok 2019, tak má jistou podporu ve stejné výši i pro rok 2020.
„Systém víceletého financování je v souladu s Komunitním plánem města a má sloužit k zajištění jistoty a kvality stávající sítě služeb a odpovídajících podmínek pro poskytovatele. Těm má poskytnout větší finanční jistotu a usnadnit plánování rozpočtu při zajišťování sociálních a zdravotních služeb, které obyvatelé Pardubic potřebují. Klienti se pak nemusejí obávat, že o službu, kterou potřebují, kvůli nedostatku prostředků přijdou," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký, v jehož gesci je mimo jiné sociální politika města. „Z rozpočtu města jsme podpořili 84 projektů téměř 19 miliony korun, což je nejvíce finančních prostředků, které město na tuto oblast v prvním kole dotačního řízení kdy uvolnilo. Mohli jsme si to dovolit díky našemu rozpočtově zodpovědnému přístupu v minulých letech," objasnil náměstek Rychtecký.
Celkové potřeby poskytovatelů sociálních služeb s ohledem na opakované rozhodnutí vlády o navyšování mezd sociálních pracovníků jsou však vyšší. „Opakovaně upozorňujeme vládu na to, že pokud svým nařízením navyšuje mzdy, měla by na to také uvolnit dostatek finančních prostředků ve státním rozpočtu. Tuto roli za stát nemůže přebírat kraj a už vůbec ne města a obce. Pokud se k tomu stát nepostaví čelem, mohlo by to do budoucna vést k zastavení rozvoje sítě služeb nebo jejímu omezování," vysvětlil náměstek Rychtecký.
Pardubice z rozpočtu města poskytují dotace poskytovatelům sociálních služeb výhradně na pardubické klienty. „I v letošním dotačním řízení jsme velmi kladli důraz na hospodárnost poskytovaných služeb. Objemově mezi nejpodporovanější služby patří zejména osobní asistence, pečovatelská služba, odlehčovací služby, ale také například sociálně akviziční i rehabilitační služby pro seniory, děti či osoby se zdravotním hendikepem," sdělila předsedkyně Komise pro sociální a zdravotní oblast Ivana Dolečková. Dotaci získal například i projekt Tísňové péče pro osoby se sníženou soběstačností, který byl v loňském roce projektem pilotním, peníze od města dostanou i azylové domy, projekty prevence vzniku patologických jevů zejména u dětí a mládeže, ale i domácí hospicová péče a další sociální služby poskytované obyvatelům Pardubic.
Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce