Školy mají kvůli maturitám a přijímačkám napilno. Holické gymnázium přibere 60 žáků.
Nejen maturitními zkouškami žijí v těchto dnech a týdnech střední školy a gymnázia. Odcházející žáky musí někdo nahradit, a tak jsou v plném proudu i přijímací zkoušky. Jako na Gymnáziu Dr. Emila Holuba v Holicích, kde tradičně otevírají dvě třidy – jednu pro osmileté studium, jednu pro čtyřleté. Zájem o gymnaziální vzdělání ve městě se šesti a půl tisíci obyvateli je stabilně vysoký.
Přijímací zkoušky, podobně jako maturity, jsou letos jednotné, tudíž v režii Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Uchazeči si mohou podat přihlášky na dvě různé školy. „Zavedení povinných přijímacích zkoušek vřele vítám. Dochází k vyrovnání disproporcí u přijímacích řízení v jednotlivých krajích. Do budoucna by povinné přijímací zkoušky měly přinést vyšší studijní úsilí u žáků 9. tříd a možnost srovnání úrovně jednotlivých středních škol," řekl radní Pardubického kraje pro oblast školství Bohumil Bernášek.
Do Holic jezdí žáci i z Pardubic
Gymnázium v Holicích, které nese jméno slavného cestovatele a městského rodáka Emila Holuba, má dlouholetou tradici, založeno bylo už v roce 1954. Škola každý rok otevírá dvě třídy, po jedné pro čtyřletý a osmiletý cyklus. Ve dvanácti třídách tak studuje v současné době 324 žáků z blízkého i širokého okolí.
„Jsme spádová oblast pro celé Holicko, ale studují u nás i žáci z Pardubic, odhadem tvoří přibližně třetinu čtyřletého gymnázia. I díky tomu nemáme problém naplnit vždy dvě třidy, i když se počty uchazečů každým rokem mění v závislosti na demografické křivce," vysvětlila ředitelka gymnázia Andrea Daňková.
O 60 míst se uchází 89 zájemců
Letošní rok není tak silný jako třeba loňský, ale ani tentokrát se nedostane na všechny uchazeče. Maximálně se jich do třídy vejde 30. „Zájemců o osmiletý gympl evidujeme 40, což je dáno tím, že letos je na Holicku málo páťáků, loni jsme měli 60 uchazečů. Na čtyřletý cyklus se letos hlásí 49 žáků," informovala ředitelka gymnázia.
Starostí navíc jí v souvislosti s přijímacím řízením přidělává nejen organizační kolize s maturitami, ale také nedostatečná informovanost rodičů. „Je potřeba dělat osvětu mezi zákonnými zástupci, protože legislativa se rychle mění a spousta rodičů nemá aktuální a správné informace," řekla Daňková a uvedla i příklad: „Měli jsme tu maminku, která vyplnila přihlášku, kam sice napsala obě školy, ale odevzdala to jen na té první a my jsme o nich vůbec nevěděli." Škola se podobným situacím snaží předcházet schůzkami pro rodiče uchazečů, ale ani ty zřejmě nestačí. Nezbývá než doufat, že si každý nakonec svoji školu najde.
Zdroj: Pardubický kraj