Slavnostní zahajovací koncert: Radek Baborák a hosté…
Pardubice – 41. ročník Pardubického hudebního jara 2019 bude zahájen slavnostním koncertem PKF -Prague Philharmonia v pondělí 11. března 2019 v 19 hodin v Sukově síni.
V roli dirigenta vystoupí světový hornista Radek Baborák a spolu s dalšími sólisty Kateřinou Javůrkovou, Benjaminem Goldscheiderem a Mikulášem Koskou předvedou zajímavý romantický program. Uslyšíme skladby známé od Mendelssohna a Rosettiho, ale i skladby znovuobjevené. Za pozornost jistě stojí Hüblerův koncertní kus pro čtyři lesní rohy, inspirovaný Shumannovým dílem, a první symfonie Carla Czerného, skladatele a klavírního virtuoza s českými kořeny.
Těšit se můžeme na lehkost, jednoduchost a svěžest velmi kvalitní, i když méně frekventované hudby. Koncert vzdává poctu lesnímu rohu, a to hned v mnohačetném obsazení, neboť Čechy daly světu jedny z nejlepších hráčů na tento nástroj. V podání těch nejpovolanějších -Kateřiny Javůrkové, Radka Baboráka, Benjamina Goldscheidera, Mikuláše Kosky a PKF – Prague Philharmonia zazní:
• FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY – Sen noci svatojánské, předehra op. 21
• FRANTIŠEK ANTONÍN RÖSSLER-ROSETTI – Koncert pro dva lesní rohy a orchestr
• CARL HEINRICH HÜBLER – Koncertní kus pro čtyři lesní rohy a orchestr
• CARL CZERNY- Symfonie č. 1 c moll op. 780.
V čele sestavy stane jeden z nejlepších světových hornistů, rodák z Pardubic, Radek Baborák, který právem patří mezi nejvýraznější osobnosti světové hudební scény. Jeho více než dvacet pět let trvající úspěšná kariéra jej zavedla do koncertních sálů doslova celého světa, kde vystupoval po boku řady dirigentských osobností, jako je Daniel Barenboim, Simon Rattle, Naame Järvi či Seiji Ozawa. Spolupráce s dirigentem Seiji Ozawou začala v Naganu v roce 1998, kdy Radek Baborák byl součástí orchestru, který koncertně zahajoval olympijské hry. V současné době navíc působí jako Ozawův asistent v Mito Chamber Orchestra, s nímž vystoupil například v rámci Martha Argerich Festival. Pardubický rodák Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii nebo Berlínské filharmonii. Založil a umělecky vede soubor Baborak Ensemble, je členem Afflatus Quintet, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je držitelem řady ocenění včetně „Grammy Classic Award" (1995).
Mezi dalšími sólisty vystoupí Kateřina Javůrková, vítězka řady prestižních mezinárodních interpretačních soutěží. Mezi její největší úspěchy patří 2. cena v soutěži ARD Mnichov a vítězství v mezinárodní interpretační soutěži Pražské jaro (2013). Od ledna 2014 členka hornové sekce České filharmonie, dříve působila také v PKF — Prague Philharmonia. Jako sólistka vystoupila např. s Českou filharmonií, PKF — Prague Philharmonia, Münchener Kammerorchester, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks či NOSPR Katowice. Působí v dechovém kvintetu Belfiato Quintet, s nímž získala 3. cenu na 6. mezinárodní soutěži dechových kvintetů „Henri Tomasi" ve francouzské Marseille.
Benjamin Goldscheider vstoupil do povědomí širší veřejnosti díky účasti ve finále prestižní soutěže BBC Young Musician v roce 2016. Od té doby zavítal do koncertních sálů Berlínské filharmonie, KKL Luzern nebo Royal Albert Hall, kde jako sólista vystoupil spolu s BBC Symphony, Luzerner Sinfonieorchester a Aurora Orchestra. V rámci své koncertní činnosti pravidelně pořádá recitály po celé Velké Británii, a to s hudbou Tellemana, Mozarta, Webera, Pauera, Pendereckého a dalších. Mezi jeho největší úspěchy na poli komorní hudby patří vystoupení ve slavné Wigmore Hall po boku Juliana Pregardiena a Christopha Schnackertze či koncert v Pierre Boulez Saal v Berlíně. Jako vyhledávaný orchestrální hráč hostoval ve Staatskapelle Berlin, English Chamber Orchestra nebo West-Eastern Divan Orchestra.
Mikuláš Koska v současné době působí jako sólohornista Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Moravia Brass Bandu. Je členem PKF — Prague Philharmonia a České Sinfonietty a hostujícím členem korejského rozhlasového orchestru KBS Symphony Orchestra v Soulu. V letech 2011—2017 byl prvním hornistou Filharmonie Brno. Jako komorní hráč často vystupuje se soubory Baborak Ensemble, Orquestrina Baborak a Heterofon. Koncertuje také jako sólista. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, účastnil se soutěží Pražské jaro, ARD Mnichov a Internationaler Instrumentalwettbewerb Markneukirchen.
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro renomovaná světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015/2016 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume. PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, MITO Settembre Musica, Pražské jaro, Festspielhaus Baden Baden, Elbphilharmonie Hamburk, Gasteig Mnichov, Královská opera Muscat v Ománu, Tokio, Paříž, San Francisco ad.). V roce 2017 orchestr mimo jiné absolvoval úspěšná turné do USA a Číny. PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a magistrátu hlavního města Prahy.
Pardubické hudební jaro opět přináší to nejlepší, co mohou milovníci hudby dostat, celou řadu tradičních i netradičních hudebních projektů. Více o programu mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro naleznete na webových stránkách www.pardubickehudebnijaro.cz.
Zdroj a foto: SWEN agentura