Smlouva podepsána. Největší investice v dějinách kraje může začít…

Pardubice – Stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici je bez jakýchkoliv pochyb největší investicí Pardubického kraje za 21 let jeho existence. Důležitým krokem, který předchází samotnému zahájení stavby, je dnešní podpis smlouvy mezi zadavatelem a dodavatelem, tedy sdružením společností GEOSAN a PKS Stavby. Vítězná nabídka činí 1,652 miliardy korun, z toho až 500 milionů může kraj získat z programu REACT EU. Stavba by měla být hotová do konce roku 2023.

„Centrální urgentní příjem v Pardubické nemocnici se stane novým, moderním srdcem celé nemocnice. Jedná se o naši dlouhodobou prioritu v oblasti zdravotnictví a v rámci čerpání dotačních prostředků z evropského programu REACT EU, kde stavba spadá do kategorie centrálních příjmů prvního typu s maximální výší dotace 500 milionů korun. Ve středu bude vyhlášena výzva klikacím způsobem, což nepovažuji vzhledem k objemu peněz za příliš důstojné. Vzhledem k naší připravenosti jsme přesvědčeni, že budeme úspěšní, dotaci získáme a stavbu do konce roku 2023 dokončíme," uvedl hejtman Martin Netolický. „V rámci výběrového řízení jsme se i díky situaci na trhu dostali 160 milionů korun pod předpokládanou hodnotu. Ekonomický nejvýhodnější nabídka tak činí 1,652 miliardy korun včetně daně. Vzhledem k objemu je financování rozloženo do rozpočtů let 2020 až 2024 s tím, že dominantní část financování se týká let 2022 a 2023, kdy počítáme s částkou přesahující 600 milionů korun za rok," řekl hejtman.

Podle náměstka hejtman pro oblast investic Romana Línka se jedná o největší krajskou investici v historii a navíc bude v rámci této části města důležitá koordinace více staveb. „Na relativně malém území dochází k souběhu několika staveb, s čímž se musí vyrovnat jak dodavatelé, tak zaměstnanci a pacienti nemocnice. Dochází k opravě nadjezdu Kyjevská, což omezilo přístup do nemocnice, vedle toho jsou zahájeny bourací práce v areálu Tesly a začínáme se stavbou centrálního příjmu. Odměnou za dílčí komplikace nám však bude moderní nemocnice se zlepšenou dopravní dostupností," uvedl Línek s tím, že vzhledem ke stavební náročnosti se jedná o velkou výzvu pro dodavatele.

Výzvou je však také získaní prostředků z finančního nástroje React EU. „Přichází neopakovatelná příležitost, která má pomoci členským státům EU při zotavení se souvislosti s pandemií covid-19. Podpořeny budou projekty z oblasti zdravotnictví, IZS a sociální infrastruktury. České republice budou na všechny aktivity přiděleny finanční prostředky ve výši téměř 22 miliard korun. Očekáváme však nemalý převis konkurenčních projektů, včetně síly státních fakultních nemocnic. Prvotní informace o podmínkách programu se navíc v posledních měsících výrazně měnily. Kompletní dokumentace žádostí o evropské financováni jsou ale pro naše nemocnice připraveny k registraci nejen v rámci centrálního příjmu v Pardubicích, ale i u dalších projektů," řekl krajský radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Ačkoliv stavba teprve začíná, již v minulosti ji předcházel stavební ruch. „Zahájení stavby nelze řešit ze dne na den. Jedná se o komplexní mechanismus jednotlivých kroků, které činíme již několik let tak, abychom si území pro novou budovu připravili. Samotnému vyhloubení stavební jámy bude předcházet přeložení inženýrských sítích. To bude pro nemocniční areál první zatěžkávací zkouška. Pacienti i personál se budou muset připravit na dočasné uzavírky komunikací a zrušení parkovacích míst, na která byli dosud zvyklí. Orientace v nemocnici bude složitější. Jakmile se stavba přesune do prostoru budoucího urgentu, situace se zlepší,"uvedl Tomáš Gottvald, generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje. Po vybudování objektu urgentního příjmu společnost zajistí navazující dodávky zdravotních technologií v předpokládané hodnotě okolo půl miliardy korun.

Tím bude finalizován projekt, který zkvalitní poskytování zdravotní péče nejen pro krajské město. „Pokud hovoříme o centrálním urgentním příjmu, tak se jedná o projekt pro celý náš kraj, tedy pro více jak půl milionu obyvatel. Dojde jednoznačně ke zkvalitnění poskytované zdravotní péče ošetřením na jednom centrálním místě bez nutnosti putovat poměrně rozlehlým nemocničním areálem. Vidím v projektu velký posun jak pro pacienty, tak pro personál, který si to obzvláště v této době zaslouží," uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.

Zdroj a foto: Pardubický kraj