Sochařská linka festivalu SCULPTURE LINE vede i do Pardubic…

Praha / Pardubice – Sochařská linka festivalu Sculpture line, který již šestým rokem proměňuje parky, náměstí, ulice i jiná veřejná prostranství v galerii pod širým nebem, zavítala i do Pardubic.

Vnitroblok Domu U Jonáše, který je součástí Východočeské galerie v Pardubicích, nově hlídá socha Strážce od Stefana Milkova. „Osobně to cítím tak, že časy jsou neklidné, někdy až bouřlivé a svět se mění spíše k horšímu. Mimo jiné asi potřebujeme i Strážce, silného strážce. Možná přijde i čas povolat Blanické rytíře," říká autor sochy Stefan Milkov.

Druhým exponátem festivalu v Pardubicích je obří bronzový lidoop čínského sochaře Liu Ruowanga vzhlížejícího k obloze. Na toho mohu lidé narazit při vstupu do OC Grand. Socha je součástí cyklu Original Sin, který tvoří 4 totožní lidoopové. Další z nich našli pro tento ročník domov v olomouckých Smetanových sadech a v parku ve Vratislavicích nad Nisou.

Sochařský projekt pravidelně rozšiřuje umělecký potenciál a zvelebuje řadu měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých i zahraničních umělců. Festival potrvá do konce září, některé sochy však zůstanou na svých místech i poté.  

Sochařská linka Sculpture Line letos vede kromě Prahy a Pardubic i do Ostravy, Olomouce, Dolních Břežan, Vratislavic nad Nisou, Liberce, Hradce Králové, Ratměřic, Broumova nebo Plzně. Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů budou k dispozici v průběhu června na  www.sculptureline.cz.

Sochařský festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa. První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.

Zdroj a foto: SMART Communication s.r.o.
Foto: obří bronzový lidoop – redakce Pardubice ŽIVĚ