Sokolové šíří lásku k vlasti a slaví 100 let od vzniku Československa…
Pardubice – Městský atletický stadion na Dukle v Pardubicích patřil v neděli Sokolům. Jako předzvěst velkého Všesokolského sletu, který se uskuteční v červenci v Praze, se zde konaly krajské Sokolské sletové slavnosti. Kromě předvádění klasických hromadných skladeb se v rámci celodenního programu představily také sportovní oddíly a připraven byl bohatý doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Pardubický kraj podpořil organizaci krajského sletu a nákup cvičebních úborů částkou 400 tisíc korun, a proto přijel cvičence pozdravit také hejtman Martin Netolický.
„Sokolové sehráli společně s legionáři velmi důležitou roli při vzniku samostatného státu, jehož vznik si v letošním roce při mnoha příležitostech připomínáme, a proto jsme nad rámec stabilního příspěvku na činnost podpořili částkou 400 tisíc korun nákup cvičebních úborů pro více než 500 cvičenců z našeho kraje a organizaci krajského sletu," uvedl hejtman Martin Netolický. „Význam Sokola vnímal již prezident T. G. Masaryk, který na ně při mnoha svých projevech a vystoupeních vzpomenul, a i dnes bychom si měli uvědomovat, že se jedná o organizaci, která se hrdě hlásí k našim kořenům, tradicím a především hrdosti ke své vlasti a národu. Tímto nám všem mohou být vzorem," dodal hejtman Netolický.
Sokol vznikl jako první česká tělocvičná organizace v Rakousku-Uhersku v době politického uvolnění šedesátých let 19. století z iniciativy Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Tělocvičná jednota pražská (později Sokol Pražský) byla založena za účasti předních českých vlastenců 16. února 1862. První sokolský prapor namaloval Josef Mánes a při jeho rozvinutí 1. června 1862 se stala matkou praporu Karolina Světlá. Vlastenecké zaměření Sokola se projevovalo od začátku a jeho vystupování (výlety v krojích, účast na národních slavnostech, veřejná cvičení aj.) povzbuzovalo národní sebevědomí.
Zdroj a foto: Pardubický kraj