Staré fotografie zachycují všední život i dějinné zlomy, nevyhazujte je…
Pardubice – Východočeské muzeum spravuje ve své sbírce přes deset tisíc fotografií. Například v současné výstavě Pardubické proměny dokumentují rozvoj města od vzniku samostatného Československého státu až do současnosti. Nyní se muzeum obrací na veřejnost, zda by pomohla doplnit sbírku o další fotografie – především všedního života a také přelomových událostí dějin.
„Spolupráci s veřejností jsme ocenili už v minulém roce, kdy jsme pořádali akce ke zviditelnění uměleckého rodu Vokolků, a díky tomu jsme získali pro naše muzeum zajímavé exponáty," říká 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, na jehož jméno je dárce tehdy uložil na podatelně Krajského úřadu. „Je pro nás důležité mít na fotografiích zdokumentovanou také ne tak dávnou historii našeho kraje a její zlomové okamžiky. Teprve vloni třeba Východočeské muzeum získalo větší soubor fotografií z Pardubic ze srpna roku 1968 a následujících dnů. V letošním roce zase chystáme ve spolupráci čtyř krajských muzeí putovní výstavu k sametové revoluci a událostem, které ji provázely v našich městech. Určitě i nyní budeme vděční za další fotografickou dokumentaci, i třeba amatérskou. Rozhodně prosím tyto fotografie nevyhazujte," vyzývá možné strážce rodinných, školních či firemních archivů Roman Línek.
Sbírku fotografií spravuje ve Východočeském muzeu historička Renáta Tetřevová, kterou mohou případní dárci kontaktovat na e-mailu tetrevova@vcm.cz. Podle ní má muzeum kromě fotografií třeba z německé okupace, války a roků 1948, 1968 a 1989 zájem také o snímky z rozvoje nynějšího krajského města v průběhu 20. století i ze všedního života v něm. „Uvítáme například fotografie výstavby některých sídlišť, jako jsou Cihelna, Višňovka nebo Dubina a oceníme i žánrové snímky dokumentující běžný život ve městě či širším regionu," říká historička.
Sbírka fotografií patří mezi badatelsky nejnavštěvovanější sbírky Východočeského muzea. Prvními přírůstky byly už dary v 80. letech 19. století. Ve fondu jsou dokonce pozitivy, které byly vystavovány už na Národopisné výstavě českoslovanské 1895. Fond se nyní průběžně rozrůstá o soubory fotografií pardubických fotografů – například Evžena Báchora, Štěpána Bartoše, Luďka Vojtěchovského nebo Jaroslava Mejvalda. Sbírku muzeum postupně digitalizuje, aby byla lépe přístupná nejen badatelům, ale také kolegům z ostatních muzeí a galerií nebo novinářům.
Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích