Střední školy v Pardubickém kraji pomalu ožívají…
Pardubice – Žáci středních škol, kteří v letošním roce ukončují svá studia, se vrátili do škol. Podmínky pro jejich návrat stanovilo Ministerstvo školství. Kromě konzultačních hodin, kterých se mohou zúčastnit studenti osobně, stále pokračuje výuka na dálku. Nejinak tomu je na SPŠE a VOŠ Pardubice.
Při příchodu do školy žáci v pardubické škole odevzdávají čestné prohlášení o tom, že jsou zdraví. Hned u vchodu je také připravena dezinfekce. Ta je také v učebnách a u toalet. Škola také dbá na úklidy všech prostor, kde se pohybují žáci. Uklízečky dezinfikují kliky od dveří, ale například i klávesnice u počítačů.
„Konzultace pro závěrečné ročníky se konají podle harmonogramu tak, aby se jednotlivé skupiny nepotkávaly. Jsou také rozmístěni po celé budově ve všech patrech. Kromě přípravy na praktické maturity a závěrečné zkoušky se dále uskutečňuje výuka na dálku nižších ročníků," sdělil ředitel školy Petr Mikuláš.
Účast na konzultačních hodinách na pardubické průmyslovce byla první den více jak sedmdesát procent. Obdobně tomu bylo i na dalších školách v kraji. Někde dosáhla i devadesáti procentní hranice. Každá škola má také individuální blok vyučovacích hodin.
„Jsou žáci, kterým vyhovuje distanční studium a jiným osobní kontakt s vyučujícím. Někteří žáci měli více práce, neboť pomáhali s výukou sourozenců. Někteří se museli dělit o výpočetní techniku. Určité procento žáků se věnovalo pracovním aktivitám mimo rámec vzdělávání," sdělil ředitel školy k dosavadní výuce.
Na pardubické škole se podařilo i vyřešit možné komplikace při odevzdávání závěrečných úkolů z praktických předmětů. Termín byl oproti březovému datu prodloužen a žáci mají možnost konzultace, aby vše do pátku odevzdali.
„Střední školy čekají týdny intenzivní práce. Jsou před nimi maturity, závěrečné učňovské zkoušky a přijímací řízení. Vše musí proběhnout za přísných hygienických opatření, která jsou stanovena vládními nařízeními. Každá škola je ale něčím specifická, rozdíly ve způsobu ukončování studia například mezi gymnázii a odbornými učilišti jsou velké. Před řediteli škol a pedagogickými sbory tak často stojí nelehké úkoly související s organizací zkoušek. Pardubický kraj pomáhá školám metodicky, ale také poskytuje ochranné pomůcky a desinfekci," řekl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj