Středoškoláci z Pardubického kraje zabodovali na přehlídce odborných činností
KRAJ – V polovině června se v Plzni uskutečnila celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti (SOČ), na které Pardubický kraj reprezentovalo v 15 oborech celkem 20 žáků z 8 středních škol. Krajská výprava byla mimořádně úspěšná – hned 6 žáků se umístilo na medailových pozicích.
Dva žáci zvítězili ve svých oborech, čtyři se umístili na druhém místě. Dalších pět žáků obsadilo místa v první polovině výsledkové listiny. Nejúspěšnějšími řešiteli byli Marek Kalvoda ze Střední průmyslové školy chemické Pardubice (obor Zdravotnictví, práce s názvem Studium afinitních interakcí diagnostických molekul antigen-protilátka a antigen-aptamer vybranými imunoanalytickými metodami) a Benedikt Mrázek z Gymnázia Dr. Emila Holuba Holice (obor Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory, práce s názvem Jednota a mnohost. K problematice diverzifikace jsoucen a analogie pojmu jsoucna).
„Musím ocenit výborné výsledky našich sočkařů, kdy ve velké konkurenci asi 280 autorů dokázali uspět a přivezli si domů skvělá ocenění. Všem soutěžícím gratuluji a zároveň děkuji za vzornou reprezentaci našeho kraje. Nadané a talentované žáky každoročně oceňujeme v rámci akce Mladý talent Pardubického kraje, a jak to tak vypadá, v letošním roce nebude o nominace na tato ocenění nouze. Dobrou zprávou je rovněž i fakt, že společně se Střední průmyslovou školou elektrotechnickou Pardubice a Univerzitou Pardubice připravujeme na červen 2024 pořadatelství celostátního finále v Pardubicích. Rád tak budu osobně u podobných úspěchů a ocenění i v roce příštím," sdělil radní pro oblast školství Josef Kozel.
Soutěž Středoškolská odborná činnost je významnou událostí s dlouholetou tradicí. Její historie sahá až do roku 1979, kdy byla ještě soutěží československou. Jedná se o víceoborovou soutěž, která je otevřená pro všechny typy středních škol a v níž si soutěžící vybírají z 18 soutěžních oborů. Úspěch otevírá dveře ke studiu na vysokých školách bez nutnosti absolvovat přijímací zkoušky a mnoho zúčastněných žáků díky SOČ nastartuje svou budoucí vědeckou kariéru. SOČ však není pouze soutěží vědomostí. Žáci se v ní projevují zejména svou schopností samostatné práce a na rozdíl od jiných středoškolských soutěží mají ve všech kolech možnost prezentovat svou práci před odbornou porotou. Tím rozvíjejí své prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy poroty.
Umístění žáků z Pardubického kraje v celostátní přehlídce SOČ v Plzni je detailně uvedené v tiskové zprávě na webu Pardubického kraje.
Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj