Studenti z kraje putují po stopách T. G. Masaryka na Podkarpatské Rusi…
Pardubice/Ukrajina – Studenti pěti středních škol Pardubického kraje se vydali na týdenní vzdělávací zájezd na Ukrajinu. Jejich cílem je kromě Zakarpatské oblasti, která byla v době první republiky součástí Československa, také oblast Volyně a Lvova. První den své cesty navštívili Užhorod, ve kterém je k vidění celá řada připomínek společné minulosti, a poté zavítali do Mukačeva a Chustu. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým je v následujících dnech čeká výstup na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu, návštěva Koločavy, Zborova či Lvova.
„V loňském roce jsme zahájili příjemnou tradici, kdy se snažíme studenty našich středních škol seznamovat s naší historií v oblasti Zakarpatí. Nejen v roce stého výročí od vzniku Československa, jehož součástí Podkarpatská Rus byla, si musíme připomínat zde stále živý odkaz T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a dalších, kteří se zasloužili o vznik našeho státu. Na Zakarpatí působila řada významných českých architektů včetně Josefa Gočára nebo Františka Krupky. Pracovalo tu také mnoho Čechů v běžných profesích, jako pošťáci, policisté či učitelé a také oni zde také zanechali svoji nesmazatelnou stopu," uvedl hejtman Martin Netolický.
Studenti se v Užhorodě nejprve podívali do Masarykova parku a prošli si českou čtvrť. Následně navštívili Masarykovu školu, která jako jedna z mála nabízí výuku českého jazyka. Společně s ředitelem dobročinného fondu ViZa Volodymyrem Chubirkem a předsedou Klubu T. G. M. v Užhorodě Ivanem Latkem navštívili Užhorodský hrad a skanzen. Druhý den byl ve znamení návštěvy druhého největšího zakarpatského města, kterým je Mukačevo, jehož dominantou je zámek Palanok několik kilometrů od samotného centra a posléze město Chust.
V dalších dnech studenti na Zakarpatí vystoupí na nejvyšší ukrajinskou horu Hoverlu a navštíví Koločavu a Siněvirský národní park. Poté se přesunou do Zborova, Českého Malína, Lutsku a svoji cestu zakončí v západoukrajinském Lvově.
Zdroj a foto: Pardubický kraj