Svitavská Obchodní akademie se sloučí s gymnáziem. Studentů se změna nijak nedotkne…
Pardubice – Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém úterním jednání schválilo návrh na sloučení Obchodní akademie a Vyšší odborné školy ekonomické Svitavy s Gymnáziem Svitavy od nového školního roku. Současný počet studentů prvně jmenované školy totiž neumožňuje její potřebný rozvoj, investice a zlepšení odměňování pedagogů. Obor jako takový zůstane ve městě i po tomto kroku nadále zachován a samotní studenti nic nepoznají.
„Již před časem jsme avizovali, že by k tomuto kroku od nového školního roku mělo dojít. Dlouhodobě jsme jej debatovali nejen s řediteli obou škol, ale také se samosprávou města, jelikož pan starosta David Šimek je zároveň předsedou Výboru zastupitelstva pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Nadále chceme udržet strukturu oborů v kraji v minimálně nezměněné podobě, ale Obchodní akademie ve Svitavách se potýká s nízkým počtem studentů, a to jak v rámci střední školy, tak především vyšší odborné školy, což se projevuje například v možnostech rozvoje či odměňování pedagogů. Studentů samotných se tento krok nijak nedotkne, protože obor bude pokračovat v nezměněné podobě i nadále a věříme, že časem bude znovu lákat více a více studentů," uvedl hejtman Martin Netolický. „V návaznosti na tento krok navrhujeme, aby byl domov mládeže, který je v současné době součástí Obchodní akademie převeden na Střední zdravotnickou školu, protože v domově mládeže jsou převážně ubytováni žáci této školy a jedná se tak o zcela logický a správný krok," doplnil další připravované kroky hejtman Netolický.
Přínosnost sloučení pro studenty a pedagogy vnímá také krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Musíme si uvědomit, že škola má jeden z nejnižších počtů žáků ve středních školách zřizovaných našim krajem. Přestože pokles zaznamenáváme také na dalších obchodních akademiích, rozhodně nebyl tak dramatický, jako v tomto případě. Jsme přesvědčení, že sloučením se nám podaří minimálně zachovat, ne-li pozvednout kvalitu vzdělávání v tomto oboru. Platná legislativa školám s nízkým počtem studentů alokuje velmi nízké finanční prostředky, a pro nemohou v takovém rozsahu obměňovat například výpočetní techniku, modernizovat učebny či finančně motivovat pedagogy," uvedl krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Po sloučení obou škol se ve způsobu přidělování finančních prostředků na přímé náklady na vzdělávání nic nezmění a finanční prostředky budou i nadále přidělovány normativně dle výkonů. Úspory těchto finančních prostředků však vzniknou z důvodu zániku ředitelského místa a kumulací agend technicko – hospodářského charakteru. Předpokládaná výše této úspory je minimálně 500 tisíc korun ročně. Sloučení obou škol navíc umožní více zefektivnit organizaci výuky, například v případě všeobecných předmětů," dodal pozitiva schváleného kroku radní Bernášek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj