Svitavský pohyblivý betlém bude v kraji novou turistickou atrakcí…

Svitavy – Mechanický betlém, to je fenomén, který oslnil návštěvníky světové výstavy EXPO v Montrealu v roce 1967. Tenkrát to byl slavný Třebechovický betlém. Zřejmě už za pár let bude ovšem v našem kraji mechanický betlém ještě větší, než je ten v nedalekých Třebechovicích. Do finiše se totiž blíží rekonstrukce Svitavského betlému. Město Svitavy už má projekt na budovu muzea mechanických betlémů. Záměr konzultuje i s Pardubickým krajem, který byl u záchrany této památky a pomáhá s její renovací.

„Příběh svitavského betlému je spojený s betlemářskou tradicí v tomto regionu a poválečným odsunem Němců. Tenkrát místní muzeum získalo z konfiskátů několik mechanických betlémů, ze kterých sestavilo jeden velký," vysvětlil jeho počátky 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a pokračoval: „Když ale po opravě budovy vzniklo ve Svitavách Muzeum revolučních tradic, skončil betlém ve sklepě. Z něj ho napůl tajně zachránila kurátorka Východočeského muzea v Pardubicích Ludmila Ladýřová, která ho převezla do Pardubic. V roce 2012 se pak za pomoci kraje znovu vrátil do Svitav, kde se ho snaží zrestaurovat a znovu představit v celé jeho kráse a velikosti."

Starosta Svitav David Šimek spolu se zástupci městského muzea představil Romanu Línkovi jak už vystavené části, tak i celou budoucí představu o vystavení betlému s 650 figurkami a 60 pohyblivými sestavami, které uvede do chodu jediný motorek. Provizorní sestava do písmene L byla v loňském roce rozestavěna na šesti polystyrénových blocích a měřila 15 metrů. „Právě díky tomu chceme tento unikát prezentovat v prostorách, které budou odpovídat jeho významu a uměleckou-řemeslné kvalitě," řekl David Šimek. Město už má zpracovanou studii od architekta Marka Štěpána. Ta propojuje moderní architekturu s historickým Ottendoferovým domem. Na celý projekt nyní hledá financování. Rekonstrukce betlému bude dokončena v roce 2022.

Zdroj a foto: Pardubický kraj