Také v loňském roce získala galerie do sbírek významná díla…
Pardubice – Radní Pardubického kraje se seznámili s nákupy nových děl do sbírek Východočeské galerie v loňském roce. Díky akvizičnímu fondu, úspěchu v dotačních řízeních Ministerstva kultury i díky darům se sbírka galerie rozrostla o 177 uměleckých děl v celkové hodnotě 3 657 080 Kč.
VČG zakoupila 42 výtvarných prací v hodně 3 511 080 Kč a obdržela darem 135 děl v hodnotě 146 000 Kč. Akviziční činnost VČG se již tradičně soustředila na zaplnění citelných mezer v některých generačních celcích ve sbírce a na doplnění zastoupení výjimečných uměleckých individualit. „V několika posledních letech klademe důraz na to, aby výběr zakoupených děl probíhal také s ohledem na přípravu expozic pro nové prostory galerie ve Winternitzových automatických mlýnech," konstatoval náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.
Sbírka VČG byla obohacena o práce klasiků, majících vztah k Pardubickému kraji, zvláště v návaznosti na úspěšnou výstavu Starý psi, a o díla výtvarníků a výtvarnic střední a mladší generace.
„K nejvýznamnějším akvizicím VČG v roce 2020 se řadí obraz Testování baroka (Caravaggio) z roku 1988 Bedřicha Dlouhého. Střetává se v něm několik pólů autorovy tvorby, programový návrat k minulosti, zalíbení v malbě barokních velikánů, principy asambláže a především téma testování, zkoušení. Skutečnost, že se jedná o zásadní dílo, dokládá jeho instalace na Dlouhého monografické výstavě v Galerii hlavního města Prahy," uvedla ředitelka Východočeské galerie v Pardubicích Hana Řeháková.
Mezi nákupy v roce 2020 dále vyniká rozměrné sousoší Slunečné dědictví synům a dcerám z roku 2019 od Anny Hulačové, která patří k nejvýraznějším a nejoceňovanějším českým autorkám současnosti a jejíž tvorba je pravidelně zastoupena na výstavách v České republice i zahraničí (např. v Kunstraum v Londýně a Fondation Louis Vuitton v Paříži).
Přínosem pro VČG je získání daru, souboru 130 juvenilních prací Františka Kyncla, vhodně doplňujících kvalitní soubor jeho děl ve sbírce VČG, letos rovněž obohacený o dvě Fonetické malby. Mezi dalšími autory, jejichž díla VČG zakoupila, patří např. Jolana Havelková, Patrik Hábl, Tomáš Švéda, Jakub Švéda, Jan Kovářík, Jiří Lacina, Josef Procházka, Vladimír Skrepl a Ivana Lomová.
Sbírkový fond VČG patří v rámci České republiky mezi významné kolekce výtvarného umění. O tom svědčí mimo jiné široká meziinstitucionální spolupráce na výstavních a badatelských projektech, do které je galerie zapojena, a to jak na úrovni regionálních a státních sbírek, tak rovněž ve spolupráci se zahraničními institucemi, např. Palazzo Roverella (Rovigo), Slovenská národná galéria (Bratislava), Ludwig Museum (Koblenz). Častá frekvence zápůjček klíčových souborů sbírky (na 24 výstav) vypovídá o jejich mimořádné kvalitě a nezastupitelnosti v kontextu českého umění 19. – 21. století.
„Hodnota sbírek roste vždy podle toho, jak prozíraví byli nakupující před lety. Věřím, že jak práce prověřených osobností, tak i díla experimentální povahy od umělců nejmladší generace budou nabývat na ceně,"dodal Roman Línek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj