Talenti Pardubického kraje si převzali ocenění…

Pardubice – Velká koncentrace velmi nadaných mladých lidí se včera sešla v sále Jana Kašpara na Krajském úřadu při příležitosti udělování cen Mladý talent Pardubického kraje. Pamětní list a odměnu ve formě poukázky si za své úspěchy odneslo dvanáct žáků a studentů.

„Poděkování za úspěchy patří nejenom samotným oceněným, kteří na nich mají samozřejmě největší zásluhy, ale také všem, kteří těmto talentům poskytují potřebné zázemí, tedy rodinám a školám," řekl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

„Těší mě, že se zde schází talenti ze sportovních, humanitních, přírodovědných, uměleckých i technických odvětví a paleta šikovných žáků je tak velmi pestrá. Všem přeji, aby je jejich zájmy a odbornosti provázely celý život a motivovaly je do další práce," uvedl vedoucí odboru školství Martin Kiss.

Ocenění Mladý talent Pardubického kraje je program podpory nadaných žáků, který vyhlašuje odbor školství Krajského úřadu Pardubického kraje. Cenu, na jejíž udělení předkládá návrh škola, získávají žáci základních a středních škol, kteří dosáhli vynikajících umístění v celostátních a mezinárodních soutěžích, pracovali na úspěšných projektech nebo dosáhli výrazných úspěchů v některém z oborů. V letošním ročníku bylo přijato 26 návrhů, komise z nich vybrala 12, a to 2 v kategorii žáků 5. – 9. tříd ZŠ a 10 v kategorii žáků středních škol.

 

Ocenění Mladý talent pro rok 2017 získali:

  • Marta Macková, která se na druhém stupni ZŠ aktivně a velmi úspěšně zapojila do realizace projektu Příběhy bezpráví, byla také vedoucí žákovského týmu, který realizoval sérii rozhovorů s pamětníky, kteří prožili dobu komunistického bezpráví. Z těchto rozhovorů vznikly příběhy, které škola vydala ve sborníku nazvaném „Na rozcestí". Marta byla také vedoucí žákovského týmu, který sepsal historii textilní továrny ve Víru, z níž vznikla knížka s názvem „20. století za zdmi továrny". Od 7. do 9. ročníku byla aktivní členkou žákovského týmu, který se podílel na uskutečnění tří velkých panelových diskuzí v rámci projektu Světová škola, Marta hovořila o Církvi bratrské. Byla rovněž členkou týmů realizující akce a aktivity spojené s myšlenkou fair trade a v rámci Festivalu vědy a techniky Pardubického kraje spolu s dalšími oceněna týdenní stáží ve Francii za projekt „Co s tím jako?" věnující se problematice vycpávkových slov.

 

  • Jan Šmíd dosahoval významných úspěchů v průběhu základní školní docházky především v oblasti matematiky. Jednalo se například o 1. místo v okresním kole matematické olympiády, 9. místo v krajském kole Pangea, kde postoupil až do národního kola mezi 50 nejúspěšnějších žáků 9. ročníku z celé ČR, zde se umístil na 23. místě, 13. místo bral v krajském kole logické olympiády. Jan byl rovněž velmi aktivní v projektu Světová škola zaměřeném na realizaci globálního rozvojového vzdělávání. Účastnil se také panelové diskuze Čemu svět věří? o tom, jak abrahámovská náboženství a média ovlivňují život společnosti. Jan byl také členem žákovského týmu, který v rámci projektu Právo pro každý den ve školním roce 2016/17 zvítězil v oblastním kole a obsadil 5. místo v kole krajském.

 

  • Vojtěch Burda je úspěšný sportovec, člen klubu rychlostní kanoistiky. Z řady úspěchů za poslední dva roky mezi nejvýznamnější patří: Mistrovství ČR 2016 – 1000 m v kategorii C1, 3. místo Mistrovství ČR 2016 – 1000 m v kategorii C2, 1. místo Mistrovství ČR 2016 – 500 m v kategorii C2, 2. místo Mistrovství ČR 2017 – 1000 m v kategorii C2, 2. místo Mistrovství ČR 2017 – 500 m v kategorii C2, 2. místo Mezinárodní mistrovství Moravy 2017 – 500 m v kategorii C1, 3. místo Mezinárodní mistrovství Moravy 2017 – 500 m v kategorii C2, 2. místo Mezinárodní mistrovství Moravy 2017 – 200 m v kategorii C2, 2. místo Regata Olympijských nadějí (nejvýznamnější světový závod v rychlostní kanoistice v dorosteneckých kategoriích) 2016 – 1000 m v kategorii C1 – finálová účast (7. místo), 2017 – 1000 m v kategorii C2 – finálová účast (6. místo), 2017 – 500 m v kategorii C2 – finálová účast (9. místo), 2017 – 200 m v kategorii C2 – finálová účast (8. místo).

 

  • Jiří Diblík získal 2. místo v soutěži Nejaktivnější středoškolák 2017. Je druhým Čechem, který se nechal soudně zplnoletnit a podniká od 12 let. Založil sportovní startup ToGo a kreativní agenturu Dibel.cz. Vytvořil stovky internetových stránek, designů, marketingových kampaní a kreativního obsahu pro klienty z celého světa a mimo jiné i pro velké klienty jako MAFRA, Euronics či UPOL. Vytvořil nejstahovanější aplikaci na AppStore a GooglePlay. Účastnil se stáže v centrále Google v San Franciscu. Vytvořil desítky fungujících robotů a v mezinárodních robotických soutěžích se umisťuje na předních příčkách. Naposledy ČR reprezentoval v Kolumbii, Novém Mexiku, Francii či Rusku. Podporuje benefiční festival Hudba pomáhá, který vybral více než 1,5 milionu korun pro handicapované děti, 3 roky organizoval studentský festival GymJam. Zvítězil ve světovém finále robotické soutěže v Kolumbii RoboRAVE International za podpory Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET.

 

  • Markéta Dudychová získala 1. místo v kategorii Body-art v soutěži Kalibr cup Lanškroun 2016, 2. místo v kategorii Body-art na Juniorském mistrovství ČR World of Beauty & Spa Praha 2016, 1. místo v kategorii Body-art v soutěži Kalibr cup Lanškroun 2017, 3. místo v kategorii Dámská účesová tvorba v soutěži Harmonie 2017. Získala také ocenění mimo soutěž v kategorii Global New Talent Colorist v soutěži Color Zoom Challence 2017.

 

  • Josef Gajdůšek se umístil na 2. místě v ústředním kole soutěže MŠMT v programování (po celou dobu studia každý rok postoupil do ústředního kola a umístil se nejhůře 8., poslední 2 roky skončil 2.), reprezentoval ČR na INTEL ISEF v USA a postoupil do ústředního kola EXPO SCIENCE AMAVET. Maturitní práci psal v anglickém jazyce na téma Pasivní radiolokátor, následovala 2 měsíční stáž ve společnosti ERA.

 

  • Kristýna Kůstková je žákyní pardubické konzervatoře, kde se věnuje klasickému zpěvu. Zvítězila a stala se absolutní vítězkou v soutěži konzervatoří ve zpěvu, vystupovala v New Yorku.

 

  • Jindřich Lněnička se pravidelně zúčastňuje přírodovědných soutěží. V loňském roce byl úspěšný v soutěži Festival a vědy a techniky Pardubického kraje, kde se umístil na prvních místech a zúčastnil se Vernadského soutěže v Moskvě. Zúčastnil se vědeckotechnické soutěže na Slovensku s projektem Sledování vodíkové frekvence. V národním kole Expo Science se umístil na sedmém místě s projektem Kvantová provázanost a obdržel cenu Českého svazu vědeckotechnických společností a zároveň byl vybrán, aby reprezentoval ČR na nejvyšší čínské středoškolské soutěži s mezinárodní účastí China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC) ve východočínském Hangzhou, kde získal druhé místo.

 

  • Kamil Mudruňka se v minulém školním roce účastnil s projektem SCI-lab soutěže EXPO SCIENCE AMAVET a skončil na 4. místě s právem účastnit se mezinárodní soutěže Beijing Youth Science Creation Competition v Číně. Jeho práce byla nakonec v Číně oceněna stříbrnou medailí. Mimo to za tuto práci dostal i Cenu děkana FJFI ČVUT a Cenu děkana FEI UPa.

 

  • Matyáš Novák je žákem pardubické konzervatoře. V klavírní soutěži Aci Bertoncelje ve Slovinsku zvítězil, účastnil se také mezinárodní soutěže v New Yorku, kde získal 1. cenu.

 

  • Nataly Schättingerová díky svému jedinečnému výtvarnému talentu dosahuje v poslední době vynikajících výsledků ve výtvarných soutěžích i při propagaci školy. S velkými úspěchy se účastnila soutěží jako Zdravá nemocná příroda, Doba ledová – Igráček, Voda pro města – soutěž Ministerstva vnitra, Komiksárium: ARNAL SUPERHRDINA a mnoha dalších.

 

  • Miroslav Slejška úspěšně reprezentoval školu v celostátním kole odborné soutěže KOVO JUNIOR FINÁLE 2017 a získal první místo v oboru obráběč kovů. Součástí vyhlášení bylo i ocenění účastníka čestným uznáním České ručičky předané premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Zdroj a foto: Pardubický kraj