Titul Aktivní obec pro rok 2017 si převzala Býšť na Pardubicku…
Pardubice – První ročník soutěže s názvem AKTIVNÍ OBEC vyhlásila společnost ASEKOL provozující kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Soutěže se zúčastnilo téměř 90 obcí a objem vysbíraných elektrozařízení se jen za červen zvýšil meziročně o 15 %. Nejúspěšnější obcí pro rok 2017 se tak stala Býšť z Pardubického kraje, která si na začátku října převzala v Pardubicích odměnu ve výši 20 tisíc korun určenou na zlepšení nakládání s odpady v obci a certifikát o podpoře pro Národní radu osob se zdravotním postižením České republiky.
Od května do července 2017 probíhal 1. ročník soutěže AKTIVNÍ OBEC, do které se mohly přihlásit obce z celé České republiky. Body mohly získat jak aktivním sběrem starého elektrozařízení do červených kontejnerů v dané obci, tak propagací zpětného odběru do červených kontejnerů na webových stránkách obce nebo v místním periodiku.
„Nejen zástupcům obce, ale zejména obyvatelům obce Býšť je třeba poděkovat, že důstojným způsobem reprezentovali náš venkov," říká Ing. Václav Kroutil, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov. „A jsou i dobrým důkazem toho, že i venkovská obec se může bez obav zúčastnit této soutěže," dodal radní Kroutil.
„Poděkování za třídění odpadů patří zejména našim občanům," říká Romana Petříková, starostka obce Býšť. „Řádné nakládání s odpady je velká priorita pro udržení a zlepšení kvality života u nás na venkově. Pozitivní také je následná spolupráce s chráněnými dílnami, které zaměstnávají spoluobčany se změněnou pracovní schopností."
Sběr starého elektra pomáhá chránit životní prostředí. Díky zpětnému odběru 100 ks mobilních telefonů tak dochází k úspoře 2300 l pitné vody, čímž nevznikne stejné množství znečištěných odpadních vod. Stejné množství je například spotřebováno při 31 sprchováních.
Zdroj a foto: Pardubický kraj