Tým externích architektů nově jako poradní orgán Rady města Pardubic

Pardubice – Město Pardubice podniklo další významný krok v oblasti architektury a urbanismu. Poprvé se zde sešel tým externích architektů, který bude sloužit jako poradní orgán Rady města a posuzovat zásadní architektonické a urbanistické projekty. Tento tým se rovněž zaměří na urbanistickou koncepci města a svou odborností bude napomáhat při rozvoji klíčových lokalit města. Tento poradní orgán představuje další krok směrem k udržitelnému a promyšlenému rozvoji Pardubic, který bude respektovat jak historické dědictví, tak moderní požadavky města 21. století.

„Odbor hlavního architekta navrhl renomované osobnosti z české architektonické scény, kteří byli na základě usnesení Rady města vybráni pro své rozsáhlé zkušenosti a odbornou autoritu. Tito odborníci jsou veřejností respektováni a někteří z nich působí i v akademické sféře, kde vedou ateliérovou výuku a předávají své znalosti nové generaci architektů," uvedl primátor města Pardubic Jan Nadrchal. „Členové týmu byli vybíráni s důrazem na multidisciplinární přístup – zastoupeni jsou tak odborníci na velké stavební komplexy, veřejná prostranství, urbanismus, územní plánování i krajinářskou architekturu. Některé z osobností již s městem Pardubice spolupracovaly v minulosti a jejich přínos byl hodnocen velmi kladně," doplnil slova primátora jeho náměstek pro územní plánování René Živný.

Úvodní jednání externího týmu architektů, které se bude konat zhruba pětkrát ročně, se neslo ve znamení vzájemného seznámení a představení činností Odboru hlavního architekta. „Největší část setkání byla věnována diskuzi o hlavní roli nového týmu, který by jistě neměl být pouze hodnotitelem hotových projektů," uvedl Aleš Reiský z odboru hlavního architekta. Cílem je nastavovat dialog a cestu ke komplexnější a promyšlenější koncepci rozvoje města. „Součástí jednání byla také debata o strategickém plánu města, ve kterém tým architektů vidí velký potenciál v provázanosti dlouhodobých rozvojových vizí města s konkrétními akčními plány. V dalších setkáních se tým zaměří na hodnocení aktuálně připravovaných projektů a dalších významných záměrů, které mají klíčový význam pro rozvoj Pardubic. Diskutovat se může například o rozvojové lokalitě Cihelna, resp. aktuálně pořizované územní studii této oblasti," dodal architekt Reiský. 

Složení týmu architektů

doc. Ing. arch. David Tichý, PhD.

Architekt, pedagog a teoretik architektury. Studoval na Fakultě stavební a na Fakultě architektury ČVUT, kde zároveň absolvoval doktorandský program se zaměřením na mezigenerační koncepty bydlení. Ve své praxi se věnuje přes 25 let projekční činnosti, je docentem na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde garantuje výuku obytných budov a s Michalem Kohoutem vede ateliér. Specificky se věnuje výzkumné činnosti v oblasti bydlení, je školitelem doktorandského studia a spoluautorem několika významných výzkumných projektů jako např. „Sídliště, jak dál", „Dostupné a udržitelné bydlení v ČR", „Univerzální design", „Standardy sociálního bydlení", „Jak hodnotit udržitelnost bydlení", či „Participativní bydlení". Je společníkem architektonické kanceláře UNIT architekti, za své návrhy získal mnohá prestižní ocenění. Je spoluzakladatel Centra kvality bydlení, kde se věnuje poradenství v oblasti obytného prostředí a politiky bydlení. Dlouhodobě se věnuje aspektům různých forem bydlení v kontextu udržitelného rozvoje a dostupnosti bydlení, pravidelně přednáší na konferencích, organizuje výstavy, workshopy a veřejné popularizační přednášky. Je členem poradního sboru Výboru pro bydlení EHS OSN v Ženevě. Je spoluautorem Pražských stavebních předpisů a mnoha publikací o bydlení.

Referenční projekty: (www.unitarch.eu)
Obytný soubor v Praze Na Vackově (nominovaný na Mies van der Rohe Award)
Budoucnost centra Brna / 1. místo v mezinárodní urbanistické soutěži
Obytná čtvrť Nové Dvorce v Táboře
Generel veřejných prostranství Prahy 10

Ing. arch. Filip Tittl

Architekt a urbanista.  Vystudoval FA ČVUT v Praze, jeho závěrečná práce byla oceněna jako nejlepší diplomní projekt v ČR v roce 2010 a nominována na cenu Archiprix. Ve své praxi se orientuje na urbanismus a územní plánování, zabývá se stavební legislativou a spolupracuje s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Působí jako koordinátor výzkumného projektu Sídliště jak dál, zaměřeného na revitalizaci panelových sídlišť. Je společníkem architektonické kanceláře UNIT architekti.

Referenční projekty: (www.unitarch.eu)
Budoucnost centra Brna / 1. místo v mezinárodní urbanistické soutěži
Obytná čtvrť Nové Dvorce v Táboře
Generel veřejných prostranství Prahy 10
Územní studie Komořany zpracována pro Hl. m. Prahu
Obytný soubor Husinec

doc. Ing. arch. Jakub Cigler

Krátce po absolvování fakulty architektury ČVUT působil Jakub Cigler v Londýně a v roce 1989 založil vlastní studio v Praze. Známý je pro své domácí i zahraniční projekty, na kterých spolupracoval s řadou významných investorů. Patří mezi ně Revitalizace Václavského náměstí, The Park na Chodově, sídlo rádia Svobodná Evropa, Quadrium nebo Florentinum v Praze, Sofia Airport Center, ComCity v Moskvě a mnoho dalších.

Od roku 2001 vede více než padesátičlenný tým studia Jakub Cigler Architekti. Společnost JCA se okamžitě po svém vzniku zařadila mezi přední české ateliéry zabývající se progresivní architekturou. Její realizace a projekty uspěly v řadě architektonických soutěží a jsou pravidelně představovány v odborných periodikách. Za svoji tvorbu získala řadu ocenění jak doma, tak v zahraničí – například Cenu Dušana Jurkoviče udělovanou Spolkem architektov Slovenska, opakovaně získala ocenění International Design Awards a ocenění Best Office Development. Společnost je také jedním ze zakládajících členů sdružení České rady pro šetrné budovy (Czech Green Building Council).

Referenční projekty: (www.jakubcigler.archi)
Revitalizace Václavského náměstí
Multifunkční objekt Quadrio
Administrativní budova Aviatica
Administrativní komplex Florentinum
Modernizace a dostavba ŽST Praha Masarykovo nádraží

Ing. Štěpánka Endrle

Vystudovala na ČZU obor Zemědělské inženýrství – zahradnictví. Na brněnské Mendelově univerzitě obor Zahradní a krajinářská architektura. A na studijním pobytu na vídeňské Universität für Bodenkultur zjistila, jak se ke krajině staví v Rakousku. Snaží se odborníkům i veřejnosti ukázat, že krajinářská architektura čím dál víc ovlivňuje náš každodenní život. A že stojí za to, se zabývat tím, jak vypadá naše okolí.

Od roku 2023 je členkou představenstva České komory architektů, členkou pracovní skupiny Urbanismus, členkou grémia České ceny za architekturu. Její projekty získaly řadu ocenění v architektonických soutěžích. Je proškolenou porotkyní pro architektonické soutěže. 

Referenční projekty: (www.landscape.archi)
Revitalizace sadu Svobody ve Zlíně
Zámecký park v Ostravě Porubě
Nový most přes řeku Svitavu, Brno / 1. místo v mezinárodní soutěži
Obnova stromořadí na Ostrčilově náměstí a v Jaromírově ulici, Praha
MEHRIN Moravské židovské muzeum / 1. místo v mezinárodní soutěži

Autor: Alexandra Tušlová
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic