Tyršovy sady jsou Parkem roku 2019…
Pardubice – Parkem roku 2019 se na základě rozhodnutí odborné poroty stala revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích. Druhým místem porota ocenila dvě díla: Stříbrná medaile ozdobí Čelakovského sady v okolí Národního muzea v Praze a Velískovu zahradu ve Zlíně. Třetí místo získala obnova centrální části Královské obory Stromovka v Praze. O titul Park roku 2019 se ucházelo čtrnáct parků, což je nejvíce v historii odborné soutěžní přehlídky, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně již od roku 2003. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo včera večer na Hradě v Litoměřicích.
„Pro Pardubice je to skvělá zpráva. Tyršovy sady získaly další významné ocenění. Po Stavbě roku v roce 2017 je to cena Park roku 2019. Dvě nejvyšší ocenění od odborníků v této zemi. Gratuluji tvůrcům," řekla při vyhlašování výsledků náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.
Mezi přihlášenými díly byla díla krajinářské architektury nejrůznějšího charakteru – městské parky jak moderní, tak i historické, parky v krajině, v okolí kostelů, dokonce i originálně řešený hřbitov. Parky do soutěže přihlásili autoři projektů, zahradnické firmy, které parky realizovaly i městské úřady z pozice investorů. Porotci posuzovali přihlášená díla ve čtyřech hlavních kategoriích: projekt, realizace, péče a údržba, využitelnost a udržitelnost.
Prvním místem ocenili porotci revitalizaci Tyršových sadů v Pardubicích, jejichž projekt vzešel z veřejné architektonické soutěže. Cílem projektu bylo přetvořit prostor, který sloužil jako park již ve třicátých letech minulého století, v soudobý městský park, rehabilitovat jeho vztah k zámku, a zároveň respektovat historický i přírodní charakter řešeného prostoru. Autoři projektu Tomáš Jiránek a Marek Lehmann spojili centrum města s parkem dvěma zásadními zásahy. Na jihozápadě vnáší městský kontext do parku výrazná promenáda – „městská ulice" propojující centrum města s nábřežím Labe a městskou čtvrtí za řekou – Polabinami. Na jihovýchodě je centrální náměstí s parkem srostlé novým velkorysým schodištěm s širokými stupni.
V parku se prolínají dvě vrstvy – přírodní a kulturní. Městský park je prostorem pro aktivní relaxaci, zatímco přírodní část – vodní biotop – je koncipována tak, že se zde návštěvník stává tichým pozorovatelem. Z Labe je voda přiváděna do parku novým potokem, čímž vtahují autoři řeku do parku, a ta se stává zdrojem závlahové vody. Potok cirkuluje parkem a vrací se zpět do řeky. Na severu potok doprovází nová přírodní louka a domácí dřeviny. Cestní síť je strukturovaná různými materiály povrchů. Kostru v parku tvoří mlatové cesty, materiálem promenády je hlazený beton a dřevo, které zjemňují záhony trvalek a nově vysázené i stávající stromy. Ocelová pergola s membránovým zastřešením prostor zastiňuje a posezení umožňují atypické lavice vyrůstající přímo z plochy dřevěných chodníků v betonové promenádě. Z východní strany na promenádu navazuje přírodně-krajinářský park a z druhé – západní strany Relax Park s herními prvky pro děti i dospělé.
Tyršovy sady se po rekonstrukci staly jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě. Stejné oblibě se po obnově těší také nedaleký park Na Špici na soutoku řek Labe a Chrudimky.
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic, Svaz zakládání a údržby zeleně