U zrodu republiky stáli „muži 28. října". V muzeu je představí přední historici…
Pardubice – Vznik Československa je spjatý nejen s osobností Tomáše Garrigue Masaryka, ale také s pěticí „mužů 28. října". Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár podepsali První zákon, který oznamoval vznik samostatného československého státu. Východočeské muzeum proto připravilo přednášky v podání významných českých historiků, kteří přiblíží životní osudy „mužů 28. října" i klíčové okamžiky vzniku samostatného státu. Přednášky se konají 2., 16. a 30. října, 13. a 27. listopadu vždy od 18 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea.
„Výročí 100 let od vzniku samostatného Československa si připomínáme de facto celý rok na mnoha místech naší republiky. Jedná se bezesporu o nejvýznamnější výročí naší generace, a proto jsem rád, že si jej připomínáme na obcích díky řadě pomníčků a památníků, ale také v rámci sportovních, kulturních, ale i společenských akcí. Série přednášek předních českých historiků, kteří postupně zavítají do Východočeského muzea, není určená pouze odborné veřejnosti, proto věřím, že návštěvníci využijí tuto unikátní možnost seznámit se hlouběji s osudy „mužů 28. října," kteří měli lví podíl na vzniku našeho samostatného státu," uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který nad sérií přednášek převzal osobní záštitu.
„Provolání Národního výboru o vzniku samostatného státu Čechů a Slováků z 28. října vzniklo za poměrně dramatických okolností. Rádi bychom návštěvníkům přiblížili pohled předních českých historiků nejenom na tyto události, ale také osobnosti politiků, kteří stáli v pozadí zrodu samostatného Československa," říká ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.
Jako první představí 2. října historička Ústavu českých dějin Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Čechurová Aloise Rašína. „Východočeský rodák Alois Rašín byl příkladem vlastence maximální vnitřní integrity, osobní statečnosti, státnické odpovědnosti i absurdity moderních českých dějin. Byl tím, který razil heslo, že "Za práci pro vlast se neplatí". Právě v Pardubicích z jeho úst vyšel tento kategorický imperativ, který působil v poválečném Československu skandálně," vysvětluje Čechurová. Hrdina Omladiny i domácí Maffie, první ministr financí nového státu, zemřel na následky jediného úspěšného atentátu, který byl u nás spáchán na domácím politikovi. „Po 100 letech ve stínu hrdinů Masaryka, Beneše i Kramáře se Rašín právem ocitá na výsluní pozornosti historiků i veřejnosti," připomíná Jana Čechurová
Antonína Švehlu představí historička Eva Broklová, Jiřího Stříbrného historik Libor Vykoupil. Zlomové okamžiky doprovázející zrod republiky ve městech a obcích Pardubického kraje přiblíží přednáška historičky Východočeského muzea v Pardubicích Renáty Tetřevové 30. října, kterou doplní řada historických fotografií z fondů muzeí kraje. „Sérii ukončí přednáška Jana Rychlíka o Vavrovi Šrobárovi," uzavírá Tomáš Libánek.
Cyklus přednášek Muži 28. října:
2. 10. 2018 – Jana Čechurová (Ústav českých dějin FF UK v Praze): Alois Rašín
16. 10. 2018 – Eva Broklová (Masarykův ústav Akademie věd ČR): Antonín Švehla
30. 10. 2018 – Renáta Tetřevová (Východočeské muzeum v Pardubicích): 28. říjen 1918 v Pardubickém kraj
13. 11. 2018 – Libor Vykoupil (Historický ústav FF Masarykovy univerzity v Brně): Jiří Stříbrný
27. 11. 2018 – Jan Rychlík, (Ústav českých dějin FF UK v Praze): Vavro Šrobár
Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích