Učitelka matematiky a fyziky na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích na stáži v CERNu…

Pardubice – Radní Pardubického kraje Pavel Šotola se setkal s Ritou Chalupníkovou, učitelkou matematiky a fyziky na Gymnáziu Mozartova v Pardubicích, velkou propagátorkou moderních metod ve výuce fyziky. Ta si splnila svůj sen a strávila 14denní stáž pro učitele fyziky v CERNu, v evropské laboratoři pro fyziku částic.

Je obdivuhodné, s jakým zápalem a energií se Rita Chalupníková snaží prolomit to staré klišé o tom, jak je fyzika obtížná a nezajímavá. V dnešní době, kdy vstupujeme do období robotizace mnoha mechanických činností, bude věda, včetně té fyzikální, jednou z nejdůležitějších disciplín, a děti by měla především bavit," komentuje návštěvu Pavel Šotola.

Stáž v CERNu byla určena pro 45 učitelů z 35 zemí z celého světa. Pro účastníky byly připraveny přednášky z oblasti částicové fyziky, práce v laboratořích i exkurze. „Když jsme se ptali zde pracujících vědců, jak se k této práci dostali, většinou odpověděli, že měli dobrého učitele fyziky. A právě proto se CERN věnuje učitelům, u nich to všechno začíná," říká Rita Chalupníková. Ta zde získala nejen spoustu inspirace, ale také výukové materiály pro studenty a žáky.

Radní Pardubického kraje Pavel Šotola se setkal s Ritou Chalupníkovou
« z 3 »

Ve vzdělávacím projektu Heuréka při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy tvoří a publikuje materiály pro rozvoj čtenářské gramotnosti ve fyzice, vede regionální centrum Elixír do škol a pořádá různé projektové dny a Fyzikální hrátky i pro základní školu na Seči, vytváří metodiku na lego roboty pro 1. stupeň škol. Na 19. září připravuje ve Slatiňanech spolu s knihovnou takzvaný Večer s fyzikou, který bude určen široké veřejnosti.

„Stáž v CERNu mě nabila energií. Jenom stát vedle detektoru CMS, který je součástí velkého  hadronového urychlovače, bylo pro mě obrovským zážitkem. Něco tak velkého, co zkoumá něco tak malého, jako jsou částice. Pro mne to byl pocit jako stát v katedrále sv. Petra v Římě. Obojí stálo obrovské úsilí to postavit a neobešlo se to bez velké spolupráce, umu a vědeckého uvažování. Důležitý byl pro nás ale také přístup pracovníků CERNU k nám. Povzbuzovali nás k dotazům, žádný dotaz pro ně nebyl hloupý. Na druhou stranu ale byli nároční i na nás a každý jsme měli na závěr prezentaci na dané téma v angličtině, která se živě přenášela do světa," popisuje pobyt ve vědecké Mekce v Ženevě Rita Chalupníková.

Zdroj a foto: Pardubický kraj