Univerzita Pardubice otvírá nový obor Aplikovaná elektrotechnika…
Pardubice – Zcela nový bakalářský studijní program Aplikovaná elektrotechnika právě otevřela Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice (UPa). Výuka se zaměří na moderní oblasti elektronických obvodů, senzorů, mikroprocesorové techniky, informačních technologií, automatizace a prototypové výroby. Zájemci o studium se mohou hlásit do 10. srpna.
„Novým studijním programem reagujeme na žádosti firem, které chtějí zavést dlouhodobou praxi jako pevnou součást studia. V případě Aplikované elektrotechniky si student vybere z nabídky firem nebo si může praxi sehnat sám, praxe ale vždy souvisí se zaměřením studia, a také se závěrečnou bakalářskou prací," říká děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky UPa Ing. Zdeněk Němec, Ph.D.
Fakulta přijme do nového oboru, který je jejím čtvrtým bakalářským programem, celkem 50 studentů. Hlavní důraz klade na praktické ověřování získaných znalostí v moderních laboratořích, jejichž vybavení se běžně využívá i v průmyslové praxi. Součástí studia je tříměsíční praxe. Absolventi programu Aplikovaná elektrotechnika budou žádaní odborníci v technických oborech. Mohou získat uplatnění v různých odvětvích průmyslu nebo u projekčních firem v elektrotechnickém, strojírenském, chemickém, automobilovém nebo v potravinářském průmyslu, ale také například v dopravě, zemědělství, ochraně životního prostředí nebo ve zdravotnictví. Své znalosti využijí také pro návrhy, konstrukci, provoz a údržbu moderních elektronických zařízení.
„Praxi v tomto programu nezamýšlíme jen jako zařazení na konkrétní pracovní místo. Ve firmách studenti poznají chod firmy, vyzkouší si různé pracovní pozice a zjistí, co od nich bude praxe vyžadovat. Lépe se tak zaměří na to, aby byli na trhu práce úspěšní a dobře ohodnocení," popisuje garant studijního programu Ing. Jan Pidanič, Ph.D. Délka praxe, která vyplňuje téměř celý pátý semestr, je 480 hodin, což odpovídá 3 měsícům získávání cenných zkušeností. „Je to více než dostatečný časový prostor, kdy studenti mají možnost řešit týmově i samostatně odborné úkoly, získají zkušenosti ze skutečného vývoje a výroby. Benefitem může být i nabídka zaměstnání od firmy," dodal Jan Pidanič.
Po tříletém studiu mohou jít absolventi do praxe, nebo pokračovat v některém z magisterských studijních programů Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Dosažené vzdělání absolventa bude odpovídat současnému trendu propojení teorie a praxe. „Upravujeme nyní všechny naše studijní programy. Koncepce studia informatiky, elektrotechniky a automatizace vždy vychází z dlouhodobé poptávky technologických firem, kde studenti najdou uplatnění s bakalářským nebo inženýrským diplomem. Při návrhu studijních programů je pro nás důležitá zpětná vazba z firemního prostředí a společné upřesňování požadavků na znalosti a dovednosti absolventů," uvedl děkan Zdeněk Němec.
Autor: Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice