Už 30 let víme, kde co lítá. Společnost ERA slaví narozeniny
Pardubice – Pardubická firma ERA slaví 30. výročí svého založení. 30 let ode dne, kdy následovníci Tesly zachránili unikátní technologii pasivní radiolokace a přetavili ji v „české rodinné stříbro". Dnes pasivní sledovací systémy jistí bezpečnost letového provozu i ochranu hranic ČR a spřátelených zemí na 160 místech v 70 zemích 5 kontinentů.
Státní podnik Tesla, jedna z největších elektrotechnických firem v bývalém Československu, při divoké privatizaci v 90. letech zkrachoval. Vlajku vývoje a výroby radarových technologií zvedli její bývalí zaměstnanci a pokračovali v práci v několika následnických soukromých firmách. Jedno z nejzajímavějších know-how – znalost principu pasivního radaru – přenesli v roce 1994 do společnosti ERA.
Z dílny nově založené firmy vyšel pasivní sledovací systém Věra ke sledování cílů ve vzduchu, na zemi i na moři, dnes prodávaný po celém světě jako VERA-NG. K jeho předchůdcům patří Kopáč, Ramona a především legendární Tamara.
Pasivky nejsou radarem v klasickém slova smyslu, protože nic nevysílají, a jsou tak radiotechnicky „neviditelné". Tato unikátní technologie, vyvinutá v bývalém Československu, na Západě neexistovala. Před firmou ERA tak stála výzva – přesvědčit svět, že malá východní země vymyslela něco, co nikde jinde nemají. A že se to dá skvěle použít – jak pro obranu země, tak i pro civilní řízení letového provozu.
Dnes po 30 letech české systémy od ERA sledují polovinu ze všech letů, které se na světě denně uskuteční. Na služební cestě, na dovolené, na safari; u moře, v horách, na poušti; v Indonésii, na Novém Zélandu, v Namibii, v Japonsku, v Kanadě…atd. atp. – všude můžete narazit na spolehlivá a výkonná zařízení Made in Czech Republic, Made in Pardubice.
Jsou součástí výbavy 70 světových letištích, včetně 20 z 50 těch největších. Určují polohu a dráhu letadel, případně vozidel, a brání tak nejen srážkám ve vzduchu a na zemi, ale umožňují i častější odlety a přílety. Navíc jsou schopny monitorovat cestu letounu i mezi destinacemi, což pomáhá přehuštěnému vzdušnému prostoru a efektivitě letecké dopravy. To vše ve jménu vyšší bezpečnosti pro cestující.
V současnosti zažíváme velkou renesanci pasivních sledovacích systémů, které před sebou mají další slibnou budoucnost. A s nimi i jejich výrobce – letos třicetiletá firma ERA. Jednou větou: Technologie z Pardubic do celého světa!
ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely.
ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.
ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker) pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.
Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů v 70 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]
Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.