Užijte si Velikonoce na Svojanově

Svojanov – Někdejší královské sídlo je po dlouhé době připravené na první letošní slavnosti. Výletníci mohou prožít Velikonoce na hradě. Program je nachystaný na celý víkend 16. a 17. dubna 2022. K vidění budou i zajímavé výstavy.

Na Bílou sobotu a na Boží hod, tedy Velikonoční neděli, je připravený celodenní program na hradním nádvoří. Návštěvníci se naučí, jak se pletou pomlázky. Dozvědí se nejen mnohé o Velikonocích a zvyklostech, které se k nim váží. „Nebudou chybět ani říkadla a tanečky s dětmi, jarní zdobení a vynášení Morany, abychom se konečně rozloučili s paní Zimou," popisuje Ondřej Ryšavý z letohradského spolku Honorata. Všichni se mohou se těšit také na bubeníky a hrané scénky. Na programu jsou i piráti a Popletená pohádka. „Veselý příběh je na motivy pohádky o Sněhurce s tak trochu popleteným dějem. Je interaktivní, takže do děje zapojíme i diváky, hlavně děti," uvádí na pravou míru Ondřej Ryšavý. Po oba dny bude k dispozici výstavka s tradičními velikonočními a jarními věcmi. Pro kluky a holky jsou nachystané také hry a omalovánky. 

„Milovníci historie nepřijdou samozřejmě ani o komentované prohlídky jarně vyzdobené památky zpestřené vyprávěním o velikonočních zvycích," říká Miloš Dempír, kastelán hradu Svojanov. Interiéry hradu provoní čerstvé velikonoční perníčky a mazance. Nebudou chybět ani kvetoucí jarní rostliny a malovaná vajíčka. 

Správa hradu Svojanov na sezónu 2022 nachystala i zajímavé výstavy. Dvě budou zpřístupněné už od 15. dubna v galerii v předhradí, která vznikla rekonstrukcí někdejších koníren. 

Velká multimediální výstava Rudolf II. – král a císař je věnovaná významnému panovníkovi. „V letošním roce si připomínáme dvě výročí, a to 470 let od narození a 410 let od úmrtí tohoto českého krále a římského císaře," upřesňuje Petr Lukas z brněnského Letohrádku Mitrovských, který výstavu nachystal. Expozice poodhaluje nejen život panovníka, ale i jeho záliby, některá tajemství. Představuje rovněž celou řadu zajímavých exponátů. Rudolf II. byl totiž vášnivým sběratelem celkem kuriozních exponátů. Mezi nejzajímavější a raritní exempláře patří například preparovaná zvířata oděná do nejrůznějších kostýmů. 

URI

Výstava je doplněná několika obrazovkami, ze kterých bude přímo k návštěvníkům o svém mládí, životě a také o sbírkách promlouvat sám Rudolf II., a to v podání Jiřího Wericha Petráška (herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog), syna Jana Wericha, který zpodobnil Rudolfa II. ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař. Výstava bude k vidění do 28. 8. 2022

Ve vedlejším výstavním sále je instalovaná unikátní výstava ke 100. výročí narození arcibiskupa Karla Otčenáška a 10. výročí jeho úmrtí. Tato výročí jsme si připomněli v roce 2020 a 2021. Výstavu připravilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Leč v době kovidové ji mnoho lidí vidět nemohlo, proto ji správa hradu ve spolupráci s královéhradeckým muzeem instalovala na Svojanově. 

Výstava je členěná do několika částí. „Návštěvníci se dozvědí nejen o životě arcibiskupa Otčenáška, ale i spoustu informací o mládí a studiích, rovněž o jeho tajném vysvěcení i následném věznění," uvádí autorka výstavy Ludmila Žlábková. Součástí expozice jsou také fotografie a dokumenty z archivů, které se vztahují k různým obdobím arcibiskupova života, tedy i k zinscenovanému soudnímu procesu, kterým musel projít. Nechybí ani arcibiskupovy osobní věci. Zájemci se s životem Karla Otčenáška mohou seznámit do 30. 10. 2022.

V galerii svojanovského předhradí jsou k vidění také unikátní barokní sochy z morového sloupu v Poličce. Po jejich zrestaurování vytvořili odborníci věrné kopie, které je na původním místě na poličském náměstí nahradily. Originály světců jsou uložené v hradní galerii. Všichni tak mají jedinečnou příležitost prohlédnout si je pěkně zblízka. 

Brány hradu Svojanov jsou o jarních slavnostech a po celý duben dokořán od 9 do 17 hodin, vždy od úterka do neděle. Otevřeno je rovněž na Velký pátek a Velikonoční pondělí.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 53.146 turistů. 

Někdejší královské sídlo nabízí v turistické sezóně tři tradiční prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem. Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. 

V běžném období je přístupný také celý středověký Okruh B. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. Procházka areálem čítá zhruba třičtvrtě kilometru.Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na www.svojanov.cz

Autor: Květa Korbářová / Hrad Svojanov
Zdroj a foto:Hrad Svojanov